Od 1. prosinca mirovine u Srbiji bit će usklađene za 10,9 posto. Za razliku od dosad, umirovljenici će dobiti uvećane iznose već u siječnju sljedeće godine
Zakonskim je izmjenama omogućena isplata usklađenih mirovina s mjesec dana 'zakašnjenja', umjesto dosadašnjih dva mjeseca. Predsjednik Aleksandar Vučić istaknuo je da je ovoliki rast, a riječ je o 43 eura u prosjeku, rezultat visoke stope rasta BDP-a.
Izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju vrijeme usklađivanja mirovina pomaknuto je na prosinac, uz isplatu u siječnju, piše Euronews. To bi trebalo obuhvatiti oko 1.654.480 umirovljenika, koliko ih je bilo u listopadu.
Prosječna mirovina u Srbiji trenutno iznosi oko 390 eura, a procijenjeni iznos za prosinac trebao bi biti oko 433 eura. Iznos najniže mirovine za kategorije zaposlenih i samostalnih djelatnosti od prosinca bit će 237 eura dok će za kategoriju poljoprivrednika najniži iznos biti 186 eura. Najviša mirovina prema važećem Zakonu o PIO-u iznosit će 2181 euro.
Nismo dostigli dvoznamenkaste vrijednosti
Treba reći da po pitanjima mirovina Hrvatska i Srbija usko surađuju. Iz Srbije u Hrvatsku stiže 12.500 mirovina, a 61.452 umirovljenika u Srbiji dobiva mirovinu iz Hrvatske, piše Mirovina.hr. Inače, mirovine u Srbiji su u prosjeku za 183 eura niže nego u Hrvatskoj, ali je zato njihov udio u plaći nešto veći u Srbiji.
Usklađivanje od 10,9 posto dosad nije zabilježeno u Hrvatskoj. Rekord drži srpanjsko usklađivanje 2023. godine s 8,42-postotnim porastom aktualne vrijednosti mirovine. Posljednje usklađivanje iznosilo je 7,46 posto, a to je na račune umirovljenika u prosjeku donijelo 39,94 eura.
Analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper još je ranije upozorio da se visoki postoci usklađivanja mirovina više neće događati jer je zaustavljen rast plaća, a i inflacija je usporila.
Sljedeće usklađivanje još niže
'U 2025. zaboravimo na postotke usklađivanja od četiri do osam posto jer je inflacija smanjena, a značajnog rasta plaća više neće biti! U tom slučaju nova formula 85:15 značit će rast mirovina za jedan do dva eura u odnosu na formulu 70:30', zaključio je analitičar mirovinskog sustava prije više od mjesec dana.
Nedavno je pak ponudio svoju analizu potencijalne stope usklađivanja po trenutno dostupnim podacima. Ispada da je njegova ranija procjena bila točna, no to nećemo moći znati sve do veljače sljedeće godine.
'Ako plaće u zadnja tri mjeseca ove godine ostanu na razini ove za rujan (1322 eura, op.a.), postotak usklađivanja mogao bi biti samo oko dva posto, usklađivanje prosječne mirovine prema 70:30 oko 13 eura, a prema budućem omjeru 85:15 oko 14 eura, dakle tek jedan euro više', analizirao je Šemper.