Talijane je pogodila dramatična najava klimatologa kako bi zbog ekstremnih vremenskih uvjeta uskoro mogli početi uvoziti maslinovo ulje, simbol talijanske kuhinje i njihov glavni proizvod. Mraz i loše vrijeme sasjekli su proizvodnju za 57 posto prošle godine i stvorili trošak u tom sektoru od gotovo milijardu eura. Hrvatski maslinar Tedi Chiavalon u razgovoru za tportal otkriva kakva je situacija u Hrvatskoj i hoće li zbog toga porasti cijena maslinovog ulja
'Uvijek je bilo hladnih zima. Bilo je i ekstrema. U svakoj godini uvijek nešto bude ekstremno jer je riječ o proizvodnji na otvorenom', govori za tportal Tedi Chiavalon iz istarskog Vodnjana, koji je s bratom Sandijem u maslinarstvu već više od dva desetljeća.
Danas imaju 25 hektara maslinika pod ekološkim uzgojem te 7500 stabala maslina. Surađuju s još oko 30 kooperanata i ukupno kontroliraju preko 12.000 maslina u ekološkom uzgoju. Iz maslinika su prošle godine 'iscijedili' oko 20.000 litara maslinovog ulja. Specijalizirali su se za proizvodnju visokokvalitetnog maslinovog ulja.
Talijanski kolege s kojima surađuje i radi, objašnjava Tedi Chiavalon, nisu mu se žalili. Pretpostavlja kako je riječ o velikim proizvođačima koji se ne pridržavaju agrotehničkih mjera.
'Mi mali poznajemo svako stablo masline posebno. Ono je kao naše dijete', govori ovaj istarski maslinar.
Loše vrijeme i mraz u Italiji, piše CNN, u posljednjih nekoliko mjeseci oštetili su industriju maslinovog ulja uzrokujući pad proizvodnje od 57 posto prošle godine, a troškovi su dosegnuli gotovo milijardu eura. Na udaru se našla južna talijanska regija Puglia, vodeća u proizvodnji maslinovog ulja.
'Maslinovo ulje je burzovna roba. Cijena će mu vjerojatno porasti, ali kod preprodavača i burzovnih mešetara koji surađuju s trgovačkim lancima. Kvalitetno ulje drži svoju cijenu, neovisno o tome kakva je godina. Proizvođačka litra kvalitetnog ulja kreće se između 10 i 12 eura', objašnjava on.
Cijene maslinovog ulja skočile su za oko 20 posto nakon vrućeg i sušnog ljeta koje je uzrokovalo siromašnu žetvu u Europi 2014., piše CNN. Dvije godine ranije ulje je imalo rekordno nisku cijenu.
'Ako se nastave negativni trendovi, potrebe za uvozom ulja iz drugih zemalja će rasti', rekao je Riccardo Valentini, direktor Odjela za utjecaj Euro-mediteranskog centra za klimatske promjene, nadajući se da se to neće dogoditi jer, kako se navodi, Talijani ne mogu zamisliti kuhinju bez maslinovog ulja, a upotrebljavaju ga svi širom zemlje.
Ono se rijetko uvozi iz drugih zemalja. Najveći proizvođači maslinovog ulja su pak Španjolci, a slijede ih Grci i Talijani.