Hrvati su najzainteresiraniji za dark web, takozvano crno internetsko tržište. Pokazuju to podaci britanske tvrtke Reboot SEO iz velikog istraživanja u SAD-u, Velikoj Britaniji i Europi provedenog pomoću online analitičkog alata Ahrefs
Prilikom prikupljanja podataka i izračuna, tvrtka je u obzir uzela broj korisnika interneta u svakoj državi. Hrvatska je zemlja koja je najviše zainteresirana za dark web u 2022. Zločini na tom crnom internetskom tržištu u Hrvatskoj porasli su za 31 posto u posljednjih nekoliko godina, a do sada je bilo ukupno 30.450 online pretraživanja ove godine – što daje broj od 1083 korisnika interneta u Hrvatskoj koji su pretraživali dark web u 2022. godini.
Češka dolazi na drugo mjesto. Ondje je više od osam milijuna aktivnih korisnika interneta, s 1027 korisnika na 100.000 koji svaki mjesec pretražuju dark web. Irska je treća. Do sada je ove godine u Irskoj bilo 38.360 online pretraživanja dark weba, 953 pretraživanja na svakih 100.000 korisnika interneta. Na četvrtom mjestu je Mađarska, a popis od prvih pet završava Rumunjska.
Ako korisnici žele pristupiti dark webu, tvrtka Reboot SEO objavila je preporuke kako zaštititi podatke:
- korištenje VPN-a
- dark web scan za traženje potencijalno ukradenih podataka
- korištenje password managera
- dvofaktorska autentifikacija
- zatvaranje računa i prijava krađe identiteta.
Opojne droge, oružje, krivotvoreni dokumenti, lijekovi za erektilnu disfunkciju...
Na crnom internetskom tržištu tijekom 2021. u Hrvatskoj su zabilježena ukupno 1563 kaznena djela, što je povećanje od 31 posto u odnosu na 2020., pokazuju podaci MUP-ove Službe kibernetičke sigurnosti. Što se tiče Hrvata, oni se ne razlikuju od ostalih korisnika u Europi i svijetu. Na tržnicama dark weba kupuju opojne droge, oružje, krivotvorene dokumente, lijekove za erektilnu disfunkciju i zloćudne računalne programe – malware.
Kako bi se dark webu uopće pristupilo, potrebno je instalirati poseban softver kojim se jamči anonimnost. To naravno ne mora značiti da se korisnik prijavljuje zbog kriminalnih aktivnosti i ilegalnog sadržaja, na kojima naposljetku i leži reputacija dark weba. Naime te anonimne mreže koriste i grupacije, pa i novinari za prikupljanje osjetljivih informacija. No i dalje prednjači interes za različitim oblicima kriminala, što se uglavnom odnosi na zlouporabu droga, nabavu i krijumčarenje oružja, kao i krivotvorenih dokumenata. Međutim oni koji dobro poznaju dark web znaju da tamne strane interneta mogu biti puno mračnije od navedenih primjera.