INVENTURA BRANŠE

Tekstilci u problemima, ali ima i uspješnih

31.01.2011 u 15:02

Bionic
Reading

Hrvatska tekstilna i odjevna industrija u izuzetno je teškom stanju zbog opće globalizacije tog sektora, sve većeg uvoza i gubitka radnih mjesta, ali unatoč tome postoje tvrtke, poput varaždinske T7 Vis i desetak drugih, koje uz modernizaciju tehnologije proizvodnje, nove proizvodne programe i marketinške pristupe uspijevaju zapošljavati nove radnike i širiti se na nova tržišta

Istaknula je to na današnjoj konferenciji za novinare voditeljica Odjela za proizvodnju i preradu tekstila i kože Hrvatske gospodarske komore (HGK) Mirjana Gambiroža Jukić navodeći da je u zadnje dvije godine u tekstilnoj industriji posao izgubilo četiri tisuće osoba. Krajem 2010. u tekstilnoj industriji bilo je 21,4 tisuće zaposlenih.

Povod te konferencije bio je nedavni uspješni nastup (od 12. do 15. siječnja ove godine) varaždinske tvrtke T7 Vis d.o.o. na međunarodnom sajmu tekstila za dom i kućanstvo Heimtextil u Frankfurtu, gdje se pokazalo kako Hrvatska ima kvalitetne i konkurentne tekstilne proizvode, kazala je Gambiroža Jukić.

Na tom je sajmu tvrtka T7 Vis, koja je prošle godine kupila Pamučnu industriju Duga Resa, obnovila kontakte sa svim bivšim kupcima te dugoreške tvrtke i dogovorila s njima 10-ak milijuna kuna vrijedne nove poslove. Uz to je stupila u kontakte i s novim kupcima te već u veljači ove godine već kreću nove pošiljke u SAD, najavila je članica Uprave T7 Vis Jasmina Prokop Tomić

Sve će to, po njenim riječima, omogućiti da još više razviju svoj proizvodni program promotekstila kao i onog za hotele i ugostiteljstvo, ali i da dodatno investiraju na desetine milijuna kuna u proizvodnju i vozni park u Dugoj Resi.

Ta tvrtka ukupno zapošljava oko 400 radnika, a u planu je i povećanje tog broja. Važnim je istaknula i njihovu okrenutost ka izvozu koji bi ove godine uz nove poslove mogao prijeći 70 posto njihove proizvodnje.

Osvrnuvši se na takvo poslovanje Gambiroža Jukić kazala je da su to primjeri dobre prakse u hrvatskom tekstilnom sektoru, dodavši da su takve još i tvrtke Amadeus Jeans, Varteks, Estare Culto, Zlatna igla Siscia, Galeb, Jadran, Kotka, Arena i Pletix jer su razvile kvalitetne i tražene brendove.

Međutim, za većinu od oko 708 tekstilnih tvrtki u Hrvatskoj (podaci iz 2009.) kazala je da su u problemima, radna mjesta se zatvaraju, a tvrtke odlaze u stečaj, čega će biti i ove godine.

Danas se ta grana nalazi između petog i osmog mjesta po izvozu unutar 23 grane prerađivačke industrije, u kojoj čini udjel od 5,5 posto. Nekad je bila na drugom mjestu, iza brodogradnje, s udjelom od 16 posto, podsjetila je Gambiroža Jukić.