Za hrvatsku industriju odjeće i obuće okrenutu izvozu prošla godina bila je iznimno teška. Pod utjecajem slabljenja potražnje i rasta troškova, vodeći proizvođači pretrpjeli su pad prihoda, a pokazatelji profitabilnosti osjetno su oslabili
Odlaskom starih tekstilnih i obućarskih divova, struktura hrvatske tekstilne industrije potpuno se promijenila. Nekadašnji vodeći igrači ili su propali, poput Varteksa, ili posluju u znatno smanjenom opsegu (Čateks, Borovo).
Vodeću ulogu na tržištu danas imaju podružnice velikih stranih kompanija koje su u Hrvatskoj našle kvalificiranu radnu snagu i povoljan geografski položaj. Pogone su smjestile pretežno u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, a većinu proizvodnje izvoze kroz distribucijske lance matičnih tvrtki.
U protekloj godini domaće tekstilce uzdrmao je ozbiljan pad potražnje s glavnih inozemnih tržišta. Kompanije s liste 10 najvećih ostvarile su 595 milijuna eura prihoda, što je 4,2 posto manje nego 2022. Istovremeno, ostvarena dobit potonula je za 64,1 posto, na 8,5 milijuna eura.
Lani je došlo do smjene na vrhu liste top 10 proizvođača. Dvojac na vrhu pretrpio je pad prihoda, ali je zbog manjeg minusa Ytres izbio na vodeću poziciju, potisnuvši dugogodišnjeg lidera Boxmark Leather.
Ytres posluje u sastavu talijanske Calzedonije i najveći je proizvođač ženskih čarapa u Hrvatskoj. Tvrtka smještena u poduzetničkoj zoni Kneginec blizu Varaždina lani je jedina na listi ostvarila više od 100 milijuna eura prihoda. Blag pad prihoda pratilo je osjetno smanjenje dobiti, a potonula je za 60 posto.
Drugoplasirani Boxmark Leather, dio austrijske grupacije za proizvodnju kožnih navlaka za sjedala u osobnim vozilima, pretrpio je osjetniji pad prihoda (-16 posto), ali je zadržao trend rastuće profitabilnosti. Suočena s padom narudžbi, tvrtka smještena u varaždinskoj slobodnoj zoni Trnovec Bartolovečki morala je smanjivati broj radnika pa je bez posla ostalo oko 250 njih.
Na listi top 10 još su dva proizvođača iz sastava Calzedonije. Na trećem mjestu je čakovečka Tubla s prihodom od 75,9 milijuna eura, a na šestom Intinova s prihodom od 58,2 milijuna eura. Tubla primarno proizvodi ženske čarape, a raspolaže i vlastitim prodavaonicama u više hrvatskih gradova. Lani je ostvarila solidan rast prihoda, a dobit je ostala na istoj razini. Intinova proizvodi pleteninu od kašmira i drugih kvalitetnih pređa, a prošle godine pretrpjela je blag pad prihoda i negativan financijski rezultat.
Dobru godinu imao je Wollsdorf Components, tvrtka smještena na četvrtom mjestu, s prihodom od 73 milijuna eura. Riječ je o jednoj od četiri tvornice u vlasništvu globalne austrijske kompanije specijalizirane za proizvodnju kožnih proizvoda za automobilsku industriju, namještaj i zrakoplovnu industriju. Lani je zabilježila rast prihoda od 5,7 posto, a nakon velikog gubitka u 2021. uknjižila je dobit u visini od 2,3 milijuna eura.
U donjem dijelu ljestvice nalazi se nekoliko visokoprofitabilnih kompanija. Izdvaja se Haix obuća te bilježi najveći rast prihoda (+25 posto) i ekspanziju dobiti. Sastavnica istoimene njemačke kompanije, specijalizirane za proizvodnju zaštitne obuće, s pogonima u Maloj Subotici posluje s najvišom profitnom stopom (6,27 posto) i EBITDA maržom (11,7 posto), a one višestruko nadmašuju prosjek industrije.
Natprosječne financijske pokazatelje ima Kelteks, proizvođač inovativnog tehničkog tekstila s primjenom u zrakoplovstvu, automobilskoj industriji i sportu. Sastavni dio istoimene njemačke grupacije prošle godine pretrpio je osjetan pad prihod i dobiti, ali i dalje posluje s visokom EBITDA maržom u visini od 11,2 posto. Izdvaja se i po najvišim plaćama među promatranim tekstilcima. U Kelteksu je prosječna plaća u 2023. dosegnula 1245 eura dok je prosjek u top 10 iznosio 911 eura.
Znatno više od prosjeka su i plaće u Boxmark Leatheru (1082 eura), Wollsdorfu (1052 eura) i Tubli (996 eura). S druge strane, najskromnije su plaćeni radnici tvrtke Aquafilcro, podružnice istoimene multinacionalne kompanije specijalizirane za proizvodnju obavijene i teksturirane pređe, koji su u prosjeku primali tek 708 eura. Znatno niže od prosjeka u top 10 su i plaće u Haix obući (798 eura) i Benettonu (749 eura).
Niska primanja imaju i zaposlenici Ivančice, jedine tvrtke u domaćem vlasništvu na listi. Vodeći proizvođač dječje obuće u Hrvatskoj s brendom Froddo lani je pretrpio pad prihoda za 4,4 posto (na 27,5 milijuna eura). S dobiti od 1,5 milijuna eura i profitnom stopom od 5,3 posto, Ivančica zaključuje najprofitabilniju trojku na listi.