Objavom prepiske koju je preko svog privatnog hotmaila vodila potpredsjednica Vlade Martina Dalić postalo je jasno tko su bili glavni ljudi u pisanju lex Agrokora. Gotovo svi oni su nakon toga dobili posao na restrukturiranju koncerna Ivice Todorića. Donosimo vam njihov popis i kratke biografije
Prema dosad objavljenim mailovima, u dopisivanju s Martinom Dalić sudjelovali su Ante Ramljak, Tomislav Matić, Matko Maravić, Tonći Korunić, Branimir Bricelj, Boris Šavorić, Toni Smrček i Zoran Besak.
U jednom od mailova nazvali su se grupom Borg.
Podsjetimo, na sjednici saborskog Odbora za gospodarstvo posvećenoj Agrokoru Dalić je ustvrdila da je ona glavni autor zakona i da je pisan po njenom nalogu. Tada nije htjela otkriti imena stručnjaka koje je konzultirala.
Inače, u medijima se stalno nagađalo kako su na njemu radili konzultanti Tomislav Matić i Ante Ramljak te odvjetnička kuća Šavorić i Partneri. Mailovi su to i potvrdili, a isplivala su i neka nova imena.
Ante Ramljak
Bivši izvanredni povjerenik u Agrokoru Ante Ramljak je prije angažmana na spašavanju posrnulog koncerna Ivice Todorića radio u konzultantskoj kući Texo Management. Dolaskom na čelo Agrokora angažirao je američku tvrtku AlixPartners da napravi plan restrukturiranja koncerna. Amerikanci su pak za svoje savjetnike angažirali Texo.
U Texo Managementu Ramljak se zaposlio 2014. godine. Dotad je radio kao savjetnik Radimiru Čačiću dok je ovaj bio ministar gospodarstva u vladi Zorana Milanovića. Čačić je Ramljaka zadužio da mu vodi Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora. Ujedno ga je postavio u Nadzorni odbor HEP-a.
Ramljak je poslovnu karijeru započeo u brokerskoj tvrtki Investco, u kojoj je od 1992. do 1996. savjetovao domaće i strane klijente u privatizaciji najvećih hrvatskih kompanija.
Zatim je 11 godina radio u CAIB-u, austrijskoj investicijskoj banci, i to u korporativnim financijama, pa je postao član uprave, a zatim i predsjednik uprave. Nastavio je karijeru u investicijskom fondu Quaestus bivšeg ministra financija Borislava Škegre, u kojem je 2007. preuzeo vođenje financijskog savjetovanja do 2012., kad se pridružio Čačiću.
Tomislav Matić
Matić je čelni čovjek Texo Managementa, u kojem je Ramljak radio do dolaska u Agrokor. Pod povećalo javnosti Texo je došao nakon što se saznalo da svaki tjedan prima oko 250.000 kuna za savjetničke usluge od AlixPartnersa, tvrtke koju je Ramljak angažirao za restrukturiranje Todorićeva koncerna.
Na tom su poslu Matić i Texo odlično zaradili. U 2016. imali su prihode od 1,3 milijuna kuna, dok su lani poslovali s prihodom od 8,8 milijuna kuna, što čini rast od čak 625 posto. Neto dobiti im je iznosila 3,4 milijuna kuna.
>>> Ovdje pročitajte koliko su na krizi u Agrokoru zaradili savjetnici Martine Dalić
Matić ima gotovo 20 godina iskustva u bankarstvu. Prije nego što je pokrenuo vlastiti biznis radio je u američkoj investicijskoj banci Morgan Stanley. Krajem devedesetih bio je savjetnik u Ministarstvu financija, na čijem je čelu tad sjedio Borislav Škegro.
Matić i Škegro nastavili su poslovno surađivati i nakon što su napustili državnu službu. Osnovali su tvrtke za upravljanje rizičnim kapitalom Quaestus Private Equity te tvrtke Quaestus Savjetovanje i Quaestus Invest.
Matić je Texo Management osnovao 2003. Tvrtka se prvo zvala Bakina kuhinja jer se bavila ugostiteljstvom, a prije osam godina dobila je današnje ime. Specijalnost joj je financijsko savjetovanje pri prodaji, spajanju ili preuzimanju kompanija te financijski i investicijski konzalting.
Boris Šavorić – Toni Smrček
Boris Šavorić je glavni partner u odvjetničkom društvu Šavorić i Partneri. Toni Smrček je u vrijeme izbijanje krize u Agrokoru još radio kod Šavorića i bio je član grupe koja je pomagala potpredsjednici Vlade Martini Dalić pri izradi lex Agrokora. Smrček je danas partner u odvjetničkoj kući Tus, Novokmet i Smrček.
Ured Šavorić i Partneri ubraja se među deset najjačih odvjetničkih kuća u Hrvatskoj. Lani su zahvaljujući i angažmanu oko Agrokora podebljali prihode na 19 milijuna kuna (rast od 11 posto) dok im je dobit iznosila 11,6 milijuna kuna (na to trebaju platiti još oko dva milijuna kuna poreza).
Ramljak je odvjetnički ured Šavorić i Partneri angažirao da mu pomognu oko tumačenja i primjene lex Agrokora i asistirali su kod pregovora oko ugovora o kreditu s prednosti namirenja.
Na popisu klijenata Šavorića su mnoge kompanije iz Hrvatske i inozemstva. Od banaka tu su Erste Bank, EBRD, Addiko Bank, PBZ i Intesa Sanpaolo. Godinama je ta odvjetnička kuća pružala pravne usluge ruskoj VTB banci oko odnosa s Agrokorom. VTB banka je jedan od najvećih Agrokorovih kreditora, odnosno vjerovnika.
Šavorić i Partneri su radili i za Volkswagen, Adidas, Goldman Sachs, J. P. Morgan, Decathlon Croatia, IKEA, Air France te mnoge druge.
Šavorić je dobar prijatelj s Emilom Tedeschijem, vlasnikom Atlantic grupe. Jednom se na utakmici Tedeschijeva košarkaškog kluba Cedevita pojavio prerušen u Elvisa Presleyja, pojasnivši kako dolazi s tematskog maskenbala.
Tonći Korunić i Matko Maravić
Tonći Korunić je jedan od osnivača investicijske kuće InterCapital, a kako su pokazali objavljeni mailovi Martine Dalić, bio je aktivno uključen u izradu lex Agrokora.
Prije ulaska u InterCapital 2003. godine Korunić je radio kao šef riznice u Plivi. Područja njegove stručnosti uključuju korporativne financije, javno i privatno financiranje, upravljanje rizicima, investicije i osnove upravljanja porezom.
Matko Maravić je predsjednik Uprave brokerske tvrtke Interkapital vrijednosni papiri, sestrinske firme InterCapitala. Profesionalnu karijeru započeo je 2008. u Agrokoru u odjelu strategije i tržišta kapitala, dok 2010. nije prešao u Interkapital.
Branimir Bricelj i Marko Delić
I Branimir Bricelj bio je uključen u pisanje lex Agrokora da bi zatim bio angažiran na spašavanju koncerna.
Bricelj je partner u tvrtki Altera Savjetovanje, a karijera mu je uglavnom vezana za farmaceutsku industriju. Bivši direktor razvoja u Plivi radio je i u britanskoj tvrtki Lamda Partners, u kojoj je imao funkciju operativnog direktora za Alapis, najveću grčku farmaceutsku kompaniju. Radio je i na korporativnom razvoju američkog farmaceutskog diva Dava Pharmaceuticals. U biografiji je istaknuo kako ima iskustvo u preuzimanju i spajanju tvrtki, restrukturiranju i korporativnom upravljanju.
U Ramljakovu je timu bio Marko Delić, Briceljev kolega iz tvrtke Altera Savjetovanja. Radio je kao direktor u timu Deutsche Banka za srednju Europu, Izrael i Tursku, a prije toga je 10 godina radio u J.P. Morganu te je bio zadužen za ključne transakcije, pa tako i za pripremanje izdavanja dionica Hrvatskog Telekoma.
Posao s Agrokorom Bricelju i Deliću se više nego isplatio. Prihodi Altera Savjetovanja su lani porasli sa 771.000 kuna na 9,09 milijuna kuna dok je ukupna dobit iznosila 8,4 milijuna kuna (godinu prije samo oko 240.000 kuna).
Zoran Besak
Besak je bivši financijski direktor Zadruge za etično financiranje (ZEF) i navodno ga je Most predložio da se uključi u izradu lex Agrokora. Sumnja se kako je upravo on dostavio medijima mailove koji su se razmjenjivali između Dalić i njene stručne skupine.
Besak je diplomirani ekonomist. Karijeru je započeo u BNP Dresdner banci u Zagrebu. Nakon godinu i pol, u ožujku 2001., zaposlio se u Hypo Alpe Adria banci te radio sve do početka 2013. godine.
Nakon što se povukao s pozicije direktora u ZEF-u Besak se posvetio svom privatnom biznisu, tvrtki Stotinka, koja nudi uslugu mjerenja vremena na trkačkim natjecanjima.