Utjecajni njemački sindikat metalskih radnika IG Metall traži uvođenje četverodnevnog radnog tjedna. Izazvalo je to veliku raspravu u njemačkoj javnosti
'To je sljedeći korak u atraktivan industrijski radni svijet u kojem se rad i privatni život dobro nadopunjuju', rekao je predsjednik IG Metalla Joerg Hofmann.
IG Metall jedan je od najmoćnijih sindikata u Njemačkoj, koji predstavlja i zaposlene u automobilskoj industriji, a najavio je da će četverodnevni radni tjedan uz zadržavanje pune plaće biti jedna od glavnih stavki budućih pregovora o kolektivnim ugovorima.
Što znači četverodnevni tjedan?
Postoje dva glavna modela za četverodnevni tjedan. U prvom modelu tjedno radno vrijeme je smanjeno, uz istu plaću, s 40 na 32 sata - ili kako IG Metall zahtijeva za industriju čelika - s 35 na 32 sata tjedno. Model obično slijedi tzv. pristup 100-80-100. Za 80 posto rada isplaćuje se 100 posto plaće – uz 100 posto produktivnosti.
U drugom modelu sati bi se preraspodijelili s pet na četiri radna dana. Dakle, ako ste prije radili osam sati dnevno u 40-satnom tjednu, morali biste raditi deset sati u četverodnevnom tjednu. Međutim u idealnom slučaju ukupna produktivnost ne bi trebala patiti ni u jednom modelu.
Kakve su reakcije njemačke javnosti?
Inicijativu IG Metalla podržala je i parlamentarna stranka Ljevica. 'Četverotjedni radni tjedan nije puka maštarija, nego realnost u mnogim zemljama', rekao je dopredsjednik stranke Ljevica Martin Schirdewan. Istaknuo je da iskustva iz Švedske, Islanda ili Belgije pokazuju da ovakva organizacija rada podiže produktivnost i smanjuje radni pritisak.
Predstavnici poslodavaca odbacili su prijedlog sindikata ukazujući na već sad skraćeni radni tjedan od 35 sati u usporedbi s drugim gospodarskim oblastima.
'Tome treba pridodati drastično porasle cijene energenata koje nas opterećuju, kao i cijene prilagodbe industrije novim ekološkim zakonima', rekao je Gerhard Erdmann iz uprave Saveza metalske industrije. On smatra da je u branši u kojoj se radi u tri smjene gotovo nemoguće organizirati četverodnevni radni tjedan.
Što ekonomisti kažu o skraćenom radnom vremenu?
Ekonomisti procjenjuju da će manjak stručnjaka i radnika općenito izvršiti dodatni pritisak na poslodavce u budućim pregovorima sa sindikatima, što će neminovno utjecati na povišenje plaća, a time i na poskupljenje faktora rada. Enzo Weber s Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB) ne vidi potrebu za tim da se zamijeni kruti petodnevni model krutim četverodnevnim modelom.
'Svatko tko je prije radio manje od 40 sati tjedno, ali je primao istu plaću, morao je svaki sat raditi 25 posto više kako bi nadoknadio radno vrijeme. Međutim u velikoj većini poslova to je nezamislivo. Ne možete voziti toliko autobus niti se brinuti o toliko ljudi u četiri dana kao u pet dana', kaže Weber. Umjesto toga, on zagovara radno vrijeme koje dogovore poslodavac i radnik, odnosno veću fleksibilnost.
Postoji li već četverodnevni tjedan?
Zakonsko pravo na četverodnevni radni tjedan u Belgiji je na snazi od studenog 2022., ali samo za prvu varijantu skraćenog radnog tjedna: 40 sati tjedno mora se odraditi u četiri dana. Zaposlenici koji žele smanjiti broj radnih sati tjedno, s druge strane, moraju očekivati smanjenje plaća.
Na Islandu je 2500 radnika smjelo isprobati četverodnevni radni tjedan tijekom četiri godine. Tjednih 40 sati smanjeno je na 36 ili 35 sati s istim plaćama. Završetkom probnog roka većina radnika na Islandu dobila je pravo na kraće radno vrijeme.
Koje su prednosti četverodnevnog tjedna?
Prema think tanku Autonomy, koji je pratio studije na Islandu i u Velikoj Britaniji, produktivnost u tvrtkama se povećala – ili se barem održala. Osim toga, broj bolovanja u Velikoj Britaniji smanjio se za oko dvije trećine, a manje je zaposlenika napustilo tvrtku u tom razdoblju.
Radnici koji su sudjelovali u eksperimentu također su izjavili da su bili manje pod stresom. Serija testova je stoga ocijenjena kao uspješna.
Koji su nedostaci?
Praktično nije moguće implementirati četverodnevni radni tjedan s istom plaćom u svakoj skupini zanimanja – ako zbog toga trpi produktivnost. To uključuje poslove u zdravstvu i obrazovanju. Izvedivost četverodnevnog tjedna vjerojatno će biti velik problem u mnogim tvrtkama.
Uvođenje četverodnevnog radnog tjedna u industriji čelika značit će reorganizaciju smjena jer visoke peći moraju neprekidno raditi. Postavlja se pitanje i kako povećati produktivnost smanjenjem radnog vremena, a da ono ne postane stresnije.
Stručnjaci ističu da se s oprezom moraju uzeti rezultati studija iz Islanda i Velike Britanije. Tvrtke koje su u njima sudjelovale dobrovoljno su se javile, bile su praćene i savjetovane kako se što bolje nositi s kraćim radnim vremenom.