Sve je veći jaz između Ukrajine i Slovačke zbog tranzita ruskog plina. Napetosti su eskalirale nakon što je Kijev najavio da neće produžiti sporazum s Gazpromom o tranzitu ruskog plina kroz Ukrajinu nakon 2024. Prema tvrdnjama ukrajinskih dužnosnika, Slovačka zarađuje oko 500 milijuna dolara godišnje od tranzita ruskog plina, dok istovremeno podriva ukrajinske vanjskopolitičke ciljeve
Slovački premijer Robert Fico, poznat po proruskom stavu, blokira sankcije protiv ruske nuklearne industrije te ukrajinsku kandidaturu za NATO.
'Stalno tražimo sankcije protiv ruske nuklearne industrije, no Fico je jedan od ključnih blokatora tih mjera,' izjavio je ukrajinski dužnosnik, koji je govorio anonimno zbog osjetljivosti situacije. Uz to, Fico je optužio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da mu je ponudio 500 milijuna eura ruskih sredstava u zamjenu za podršku Ukrajini, što je premijer navodno odbio.
Zelenskijev prijedlog i Ficovo odbijanje
Ukrajinska strana tvrdi da su izjave o navodnoj ponudi izvučene iz konteksta. Prema ukrajinskom dužnosniku, Zelenski je predložio suradnju sa zapadnim partnerima kako bi Slovačkoj bila kompenzirana financijska šteta prouzročena prekidom tranzita ruskog plina. Zauzvrat je Ukrajina tražila podršku za ulazak u NATO i jačanje nacionalne sigurnosti. Fico je, međutim, odbio ovaj prijedlog, naglasivši da Slovačka ne bi trebala trpjeti ekonomske gubitke zbog rata u Ukrajini.
'Za Fica ovo nije pitanje sigurnosti, već zarade. Predsjednik Zelenski je emotivno reagirao jer je nemoralno zarađivati na fiksnim naknadama dok Ukrajina gubi ljude u ratu,' istaknuo je ukrajinski dužnosnik.
Europski izazovi i rješenja
Europska unija, svjesna isticanja sporazuma o tranzitu ruskog plina 1. siječnja 2025., traži alternative kako bi osigurala energetsku stabilnost. Novi povjerenik za energiju EU-a, Dan Jørgensen, izjavio je da se blok priprema za ovu situaciju te da kraj opskrbe ruskog plina 'nije iznenađenje'.
Međutim, slovački i mađarski čelnici zagovaraju nastavak opskrbe ruskim energentima. Mađarski premijer Viktor Orbán predložio je rješenje prema kojem bi ruski plin bio preimenovan u mađarski prije prelaska granice s Ukrajinom, koristeći pravne rupe slične onima koje već koriste za opskrbu jeftinom ruskom naftom.
Geopolitički kontekst
Sukob oko tranzita plina nije samo ekonomsko pitanje već i važn geopolitički izazov. Prekid sporazuma mogao bi Gazprom koštati čak 6,5 milijardi dolara godišnje, što bi smanjilo financijske resurse Kremlja za nastavak rata u Ukrajini. Ipak, Fico i Orbán smatraju da je nastavak opskrbe ruskim energentima ključan za njihove nacionalne interese.
Predsjednik Zelenski ostaje čvrst u svom stavu da Ukrajina neće obnavljati sporazum s Gazpromom dok Rusija vodi agresorski rat protiv njegove zemlje. 'Pomalo je sramotno razgovarati o novcu jer mi gubimo ljude,' izjavio je Zelenski na sastanku u Bruxellesu.