Kontroverzni sporazum koji srednjoeuropskim državama omogućuje kupnju ruskog plina preko Ukrajine uskoro će biti okončan, izjavio je u četvrtak ruski predsjednik Vladimir Putin, čak i dok su čelnici Europske unije, prijateljski raspoloženi prema Kremlju, pokušavali osigurati kontinuirani pristup jeftinom gorivu.
Govoreći na svojoj godišnjoj maratonskoj tiskovnoj konferenciji, ruski moćnik rekao je da će ugovor o tranzitu moći isteći krajem godine bez jasne alternative, prenosi Politico.
'Ovaj ugovor više neće postojati, to je jasno', rekao je Putin. 'Ali to je u redu – mi ćemo preživjeti, Gazprom će preživjeti.'
Ukrajina je odbila izravno ponovno pregovarati o sporazumu i umjesto toga ponudila vlastitu domaću proizvodnju plina kao alternativu svojim susjedima.
Istodobno, na tiskovnoj konferenciji u Bruxellesu u četvrtak, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da 'neće produžiti tranzit ruskog plina' izvan uvjeta ugovora. Prema njegovim riječima, 'sramotno' je da zemlje brinu o malim porastima cijene goriva kada Ukrajinci gube živote braneći se od invazije Moskve.
Dugoročni ugovor, potpisan 2019., omogućio je ruskom državnom energetskom divu da pumpa prirodni plin kroz ogromnu ukrajinsku mrežu plinovoda do kupaca u EU. Međutim, Rusija je prekinula opskrbu zemljama poput Njemačke i Poljske nakon svoje opsežne invazije na Ukrajinu u veljači 2022.
Od tada je, međutim, nekolicina zemalja članica EU-a, uključujući Slovačku, Mađarsku i Austriju, nastavila kupovati ruski plin ovom rutom, unatoč obvezi cijelog bloka da prestane oslanjati se na Moskvu do 2027.
Slovački premijer Robert Fico javno je pozvao na dogovor o produljenju te prakse . Prema njegovim riječima, odluka Kijeva da ne produži ugovor s Gazpromom 'ne znači da ne možemo uzimati plin s istoka'. Obećao je pokrenuti to pitanje s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen na sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu u četvrtak.
U međuvremenu, mađarski premijer Viktor Orbán posjećuje Bugarsku ovaj tjedan, gdje se nada da će postići dogovor kako bi osigurao kontinuirani pristup zalihama.