Nova Podravkina tvornica za preradu rajčica izgradit će se u sklopu nove, za 20 hektara proširene umaške gospodarske zone u Ungariji. Grad Umag otkupio je potrebno zemljište od države za 2,4 milijuna kuna, čime je postao vlasnik gospodarske zone Ungarija. Osim što će nova tvornica zapošljavati 70 radnika, u gradu se nadaju da će interes za gospodarsku zonu naći i brojni umaški poduzetnici, koje će nastojati privući i nižim cijenama najma
'Pronašli smo lokaciju od sedam hektara za izgradnju nove tvornice za preradu pomidora. Sada je na Podravci i proizvođačima da pronađu model suradnje u izgradnji nove tvornice, a Grad će pomoći koliko je to u njegovoj ingerenciji. Predložit ćemo da se zbog općeg interesa izgradnja tvornice oslobodi komunalnog doprinosa i svih nameta, jer osim što bi tvornica zapošljavala 70 radnika ona bi bila trajno rješenje za plasman pomidora, čijom se proizvodnjom bavi 30-ak obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva', kazao je gradonačelnik Umaga Vili Bassanese
'Umag ima jedinu tvornicu u Hrvatskoj za preradu pomidora i većina proizvođača u Istri je s područja grada Umaga, stoga je interes svih nas da tvornica ostane u Umagu', istaknuo je Bassanese, koji je ujedno i obećao Umažanima da će se do kraja godine izraditi program za prodaju zemljišta ili predložiti model dugoročnog najma gospodarstvenicima koji imaju interes baviti se privatnim poduzetništvom u Ungariji.
'Smatramo da je dosadašnja cijena od 20 eura po kvadratu skupa i predložit ćemo Gradskom vijeću znatno niže cijene, ali i druge pogodnosti, kao što je sufinanciranje kamata i oslobađanja poreza na tvrtku te smanjenja komunalnog doprinosa', kazao je, odlučan u nakani poticanja umaškog gospodarstva.
'Za uređenje nove gospodarske zone Ungarija, u protekle tri godine uložili smo 1,5 milijuna kuna. Kako se radi o velikom projektu, pomoć smo potražili od države i kandidirali se na EU fondove. Očekujemo da će se zona osposobiti već ovu godinu za prve korisnike', napomenuo je gradonačelnik.
Dodaje da je prije dvije godine doveden plin u gospodarsku zonu Ungarija čime se direktno utjecalo na smanjenje ulaznih troškova, a time i na manju konačnu cijenu proizvoda, što je pak utjecalo na veću konkurentnost proizvoda na tržištu.
'Plinofikacija se događa jednom u povijesti grada i osim što je plin kao energent jeftiniji od nafte, ima prednost i što je ekološki prihvatljiviji. S tim smo pozitivno utjecali na kvalitetu zraka i zdravlje građana. Nakon što je i Aluflexpack investirao u filtere i zaštitu okoliša i nakon što smo plin doveli u Podravkinu tvornicu u gradu, možemo izjaviti da se kvaliteta zraka u posljednje dvije godine poboljšala za tri puta u odnosu na prijašnju', pohvalio se umaški gradonačelnik, dodajući da se plin želi uvesti u sve javne ustanove, vrtiće i škole.