Analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper podnio je tužbu Ustavnom sudu. Razlog tomu je po njemu nepravedno iskazivanje aktualne vrijednosti mirovine (AVM) prilikom usklađivanja, na svega dvije umjesto četiri decimale, zbog čega su, tvrdi, umirovljenici zakinuti za tri milijuna eura godišnje
Nakon što je Državni zavod za statistiku obznanio kako je prosječna plaća u prosincu prošle godine iznosila 1361 euro neto ili 1877 eura bruto, što je bio posljednji podatak koji je nedostajao za kompletiranje formule po kojoj se dobiva stopa siječanjskog usklađivanja mirovina, analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper izračunao je kako bi mirovine trebale biti povećane za 3,03 posto.
Dok se čeka odluka Upravnog vijeća HZMO-a o konačnoj stopi usklađivanja mirovina, koje će umirovljenici osjetiti na računima tek u travnju, s isplatom mirovina za ožujak te zaostacima za siječanj i veljaču, Šemper se odlučo na drastičan potez. Naime, podnio je tužbu Ustavnom sudu.
'Kako svi moji višegodišnji argumentirani zahtjevi nisu bili dovoljni ministru Piletiću i ravnatelju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje da riješe usklađivanje mirovina na korektan i pravedan način, danas sam Ustavnom sudu RH poslao ustavnu tužbu. Nisu prihvatili moj prijedlog da se aktualna vrijednost mirovine (AVM), najvažniji financijski parametar kod usklađivanja i izračuna svake mirovine, izračunava na četiri decimale', napisao je Šemper na društvenim mrežama.
Tri milijuna eura manje
Podsjetimo, usklađivanje mirovina, odnosno njihove aktualne vrijednosti (AVM) računa se temeljem stope rasta plaća i inflacije u zadnjem polugodištu prije usklađivanja, u usporedbi s prethodnim polugodištem. Dobivene stope se potom postavljaju u omjeru 70:30 u korist veće stope rasta, neovisno o tome je li riječ o plaćama ili inflaciji. Tom je stopom definiran rast AVM-a (trenutno 13,17 eura, op.a.), koji se, umjesto s četiri decimale, kako se definiraju ostali parametri pri izračunu mirovine, upozorio je ranije Šemper, iskazuje u dvije decimale.
Time su, smatra on, umirovljenici zakinuti. Svoju tezu je potkrijepio i primjerom prethodnog usklađivanja. 'Konkretno: od 1.7.2024. Upravno vijeće HZMO-a je donijelo Odluku o postotku usklađivanja mirovina od 7,46 posto, ali naše mirovine su usklađene sa 7,42 posto i naravno, da se mi umirovljenici osjećamo prevareni! Pojedinačna šteta nije velika, ali za 1,227 milijuna umirovljenika godišnje iznosi oko tri milijuna eura', istaknuo je Šemper.
Dodao je da je posljednjih pet usklađivanja mirovina zbog takvog načina iskazivanja AVM-a bilo na štetu umirovljenika.
'AVM nije novčana jedinica u monetarnom sustavu, već samo međurezultat do izračuna nove mirovine. Nema nikakvog razloga da ne bude sve pošteno i pravedno, osim tvrdoglavosti ministra i HZMO-a', zaključio je Šemper.