Pola milijuna komada skija godišnje proizvodit će se u središtu Slavonije, Đakovu. Ambiciozan je to plan lokalnog poduzetnika Marka Spajića, vlasnika tvrtke Đakovački enterijer i Blaža obrta, iz čijih proizvodnih pogona već posljednjih pet godina izlaze takozvani kosturi, u biti drveni dijelovi koji čine 90 posto gotovih snowboardova, skija i skateboardova
Sve što ovi đakovački drvoprerađivači proizvedu, i izvezu na tržište Europske unije i u Dubai. Najvažnijim i osnovnim dijelom skija i boardova koji ovdje nastane, Đakovački enterijer opskrbljuje neke od najpoznatijih europskih proizvođača skija, poput Elana i Fischera, na čijim je skijama skijao Ivica Kostelić, koji ih finaliziraju, odnosno plastificiraju, na njih ugrađuju i potom prodaju pod svojim brendom. Koliko im je poznato, jedini su koji se tim poslom bave u Hrvatskoj.
'U novom proizvodnom pogonu koji se instalira trebalo bi se prerađivati oko 15.000 kubičnih metara drvne mase, trupaca topole, namijenjene za proizvodnju skija i snowboardova', odgovara tportalu Marko Spajić, vlasnik Đakovačkog enterijera, tvrtke koja je prošle godine uprihodila 7,27 milijuna kuna, uz 847 tisuća kuna dobiti.
Ukupna investicija vrijedna je oko tri milijuna eura, a plan je razvijati je u nekoliko faza koje će ovisiti o mogućnostima same tvrtke. Trenutno Đakovački enterijer i Blaža obrt godišnje prerade oko 30.000 kubičnih metara drvne mase, od čega gotovo 95 posto završava u izvozu u azijske zemlje.
'Radovi su u završnoj fazi, postavljaju se elektroinstalacije, ventilacija. Tržište, za koje smo i do sada radili, želimo povećati, a pogon razvijati u etapama. U prvoj, što već i radimo nekoliko godina, planiramo proizvoditi oko 500.000 komada skija i boardova, odnosno onaj njihov drveni kostur koji čini gotovo 90 posto samoga proizvoda. On se nakon toga samo plastificira te mu se dodaju nosači. Većina svjetskih zvijezda vozi se zapravo na hrvatskim kosturima, odnosno hrvatskim skijama', tumači on.
U drugoj fazi plan im je i finalizacija samoga proizvoda
Presudan element za proizvodnju skija u srcu slavonske ravnice zapravo je uzgoj jedne vrste drveta.
'Puno ljudi ne zna kako je idealan materijal za proizvodnju skija i boardova euroamerička topola koja raste i na ovom području, i koja je pretežito drvo u Baranji. Sve kvalitetnije skije i boardovi na svijetu napravljeni su od te vrste topole. Ona je lagana i žilava pa se smatra idealnom za ovu vrstu proizvoda. U svijetu joj konkurira jedino kineska vrsta paulovnije koja je skuplja', napominje Spajić koji se nije želio fotografirati.
Svu potrebnu sirovinu kupuju isključivo kod Hrvatskih šuma. Na upit o uvjetima otkupa, kratko odgovara kako je ta državna tvrtka samo izvršitelj politike hrvatske Vlade koja nije shvatila kako drvna industrija uvećava vrijednost drvne mase za četiri do dvanaest puta pa je stoga relativno teško osigurati potrebne količine sirovine.
'Tržište za skije i boardove nam je uglavnom EU dok jedna značajnija količina skija odlazi za Dubai gdje se, što je vrlo interesantno, one koriste kao jednokratni proizvod. Uzmu se, koriste se sedam dana i bace. To nema veze s kvalitetom, nego sa standardom. Sve su skije iste kvalitete, ali kupci nisu', govori Spajić.
Kod ovog đakovačkog drvoprerađivača posljednjih godina je oko stotinu zaposlenih radnika, a novi pogon, planiraju, trebao bi rezultirati otvaranjem još toliko novih radnih mjesta.