Grčki ministar financija Janis Varufakis u intervjuu za francuski satirični list Charle Hebdo upozorio je da se može dogoditi 'ono najgore ako Europska unija pokuša srušiti progresivne vlade kakva je i vlada u Ateni'
'Ono što kažem svojim kolegama je sljedeće... Ako mislite da imate interesa srušiti progresivne vlade kao što je naša, možete očekivati najgore', rekao je Varufakis za novi broj Charlieja Hebdoa, prenosi B92
Ovo je tek drugi broj tog francuskog tjednika koji je izašao od terorističkog napada na njegovu redakciju početkom siječnja.
Varufakis, oštar protivnik mjera štednje, rekao je da ako se uguše proeuropske i demokratske vlade kao što je grčka, i ako se ljudi koji su ih birali gurnu u očaj, od toga će jedino imati korist 'fanatici, rasisti, nacionalisti i svi oni koji žive od straha i mržnje'.
Grčki ministar financija ukazao je na to da za svakog 'neodgovornog dužnika postoji neodgovoran vjerovnik' i da su Grcima 'banke prije petnaestak godina masovno nudile predatorske zajmove'.
Proračunsku štednju koju zahtijeva EU od zemalja članica usporedio je s postupcima srednjovjekovnih liječnika koji su bolesnicima ispuštali krv od čega im je bilo još gore.
Varufakis je izrazio zadovoljstvo 'što je nova vlada Grčke ubila Trojku', kako se do pred kraj prošlog tjedna nazivala grupa predstavnika: Europske komisije, Europska središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Na zahtjev Atene koja to tumači kao svoju pobjedu, naziv te grupe promijenjen je u 'Institucija'.
Upitan o mogućnosti da financijski privilegirana Grčka pravoslavna crkva i brodovlasnici počnu više pomagati svojoj zemlji, Varufakis je rekao da Crkva ima ogromno bogatstvo, ali ne i visoke prihode koji se mogu oporezivati, dok su brodovlasnici 'vrlo mobilni' te bi vjerojatno i sav svoj preostali novac iznijeli iz Grčke kad bi ih se oporezivali više nego sada.
Podsjećamo, Grčka je institucijama EU-a i MMF-a u ponedjeljak u ponoć poslala popis planiranih gospodarskih reforma.
Plan reforma, uvjet za produljenje programa pomoći za još četiri mjeseca, Grčka je dogovorila u petak na izvanrednom sastanku euroskupine, čime je otklonjena neposredna opasnost da Grčka ostane bez novca početkom sljedećeg mjeseca kada istječe sadašnji program. Grčka će morati vratiti oko 1,6 milijardi eura MMF-u koliko dospijeva na naplatu u ožujku. U ožujku mora otplatiti i 4,4 milijarde eura kratkoročnog duga te još 2,4 milijarde u travnju.
Iako su ministri financija eurozone u utorak pristali produljiti program pomoći, Atena neće imati pravo na nastavak financiranja dok s vjerovnicima precizno ne utvrdi reforme koje mora provesti.
Vladu također očekuju teški pregovori s vjerovnicima o ublažavanju neodrživo visokog duga.