veliki apetiti

Zlatnoj groznici nema kraja: Središnje banke su nezasitne, najveći kupac država iz srednje Europe

05.02.2025 u 21:32

Bionic
Reading

Svjetska potražnja za zlatom srušila je još jedan rekord prošle godine, no apetit za zlatnim polugama ostaje na visokoj razini i u 2025.

Svjetska potražnja za zlatom dosegnula je još jedan rekord u 2024., navodi Svjetsko vijeće za zlato u svom godišnjem izvješću. Globalna potražnja za zlatom porasla je na novi tromjesečni maksimum i rekordnu godišnju ukupnu vrijednost, potaknutu pojačanim geopolitičkim neizvjesnostima.

Nacionalna banka Poljske vodeći neto kupac

Ukupno su prodane 4974 tone zlata prošle godine, u usporedbi s 4899 tona u 2023., prenosi CNBC.

Središnje banke i dalje su ostale nezasitne kad je u pitanju zlato te su treću godinu zaredom uložile u njega kupivši više od 1000 tona. Nacionalna banka Poljske bila je vodeći neto kupac među središnjim bankama, dodavši 90 tona u svoje rezerve.

Drugi najveći kupac bila je turska središnja banka te je svoje rezerve povećala za 75 tona, a treći ona iz Indije. Ukupna godišnja ulaganja u zlato porasla su za 25 posto i dosegla maksimum od 1180 tona u posljednje četiri godine.

Na tragu toga ostala je stabilna i kupovina zlatnih poluga i kovanica, potaknuta snažnom potražnjom iz Kine i Indije.

Kineski ulagači suočili su se s nedostatkom alternativne imovine u koju bi mogli ulagati. U Indiji je potražnja za zlatom povećana nakon što je tamošnja vlada smanjila carine na uvoz zlata s 15 na šest posto u srpnju.

Cijene poluga prošle godine srušile su rekord 40 puta

Potražnja za zlatom porasla je i na svim tržištima ASEAN-a, pri čemu su Singapur, Indonezija, Malezija i Tajland prijavili dvoznamenkasti porast.

Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
  • Zlato
Zlato Izvor: Profimedia / Autor: David Špidlen / Bod zlomu / Profimedia

OTC ulaganja ostala su stabilna prošle godine, a potražnja je odraz bogatih pojedinaca koji se žele zaštititi od geopolitičkih i ekonomskih rizika. OTC transakcije odvijaju se izravno između dvije strane, za razliku od trgovanja na burzi.

Potražnja u sektoru nakita bila je pak prigušena zbog pritiska viših cijena, s padom potrošnje od 11 posto na godišnjoj razini. Potražnja za zlatnim nakitom vjerojatno će ostati slaba i ove godine jer je kupovna moć potrošača i dalje na niskim granama.

Cijene poluga lani su srušile rekord 40 puta, a ove godine očekuju su novi rekordi. U srijedu su cijene zlata kojim se trguje na njujorškoj robnoj burzi iznosile 2875,8 dolara za uncu, pokazuju podaci FactSeta.