Sudac istrage zagrebačkog županijskog suda odredio je u četvrtak istražni zatvor devetorici osumnjičenih za krađu i preprodaju televizijskih i filmskih sadržaja, a dvojica od njih su u bijegu.
Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić kazao je da je na ročištu za određivanje istražnog zatvora bilo sedam osumnjičenih, jer su u bijegu dvojica od ukupno devet osoba za koje je Uskok tražio pritvaranje.
Uskok je u srijedu izvijestio da je temeljem policijske prijave pokrenuo istragu protiv 13 osoba zbog krađe i preprodaje televizijskog i filmskog sadržaja koje su prodavali korisnicima, zaradivši pritom gotovo šest milijuna eura.
Riječ je o dijelu međunarodne akcije koja je, uz potporu Eurojusta i Europola, koordinirano provedena u više država.
Prema navodima Uskoka, 57-godišnjak, 45-godišnjak i 36-godišnjak sumnjiče se da su od siječnja 2020. do studenoga 2024. povezali ostale okrivljenike i druge zasad nepoznate osobe kako bi zaradili omogućavanjem neovlaštenog pristupa i gledanja digitalnih prijenosa televizijskog sadržaja i pohranjenih filmskih sadržaja koji su zaštićeni kao autorsko djelo.
Pristup tim sadržajima su, protivno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, omogućavali bez odobrenja nositelja tih prava za naknade od 10 do 15 eura mjesečno, odnosno 80 do 200 eura godišnje po korisniku.
Nositelji autorskih prava oštećeni za skoro dva milijuna eura
Uskok navodi da je osumnjičeni trojac uklanjao programske zaštite i kontinuirano neovlašteno presretao televizijske i filmske sadržaje koje su nositelji autorskih prava, koristeći tehnologije računalne distribucije televizijske usluge, pružali legalno svojim korisnicima putem interneta.
Kako bi distribuirali te sadržaje, osumnjičenici su osobno ili posredstvom drugih okrivljenika izrađivali, nabavljali i održavali tehničku infrastrukturu preko koje su velikom broju korisnika omogućavali neovlašteni pristup i prijem televizijskih i filmskih sadržaja koji su bili neovlašteno pohranjeni na zakupljenim mrežnim poslužiteljima.
Uz to, korisnicima su izrađivali korisničko ime i lozinku, a osobno i posredstvom drugih okrivljenika su nudili mogućnost neovlaštenog pristupa tim sadržajima i pronalazili nove preprodavače kroz odobravanje administratorskih ovlaštenja za korištenje kontrolnog panela.
Ostali okrivljenici su, dodaje tužiteljstvo, nabavljali prijemnike koje su distribuirali nakon instaliranja mrežne aplikacije. Također su pronalazili i nove preprodavače, održavali mrežne poslužitelje, naplaćivali naknade za pristup tim sadržajima te administrirali virtualne videoteke.
Na taj su način pribavili imovinsku korist od najmanje 5.98 milijuna eura koju su sukladno njihovim zaduženjima i ulogama međusobno dijelili. Pritom su nositelje autorskih i srodnih prava oštetili za najmanje 1.9 milijuna eura.