Zbog unošenja nedozvoljenih predmeta u lepoglavsku Kaznionicu u srijedu su na zagrebačkom Županijskom sudu nepravomoćno osuđeni bivši djelatnik kaznionice Robert Teodor Šepak, zatvorenici Armend Musliu i Amer Mafalani te majka potonjega Branka Mafalani
Nekadašnji viši strukovni savjetnik u Odjelu za tretman lepoglavske Kaznionice Robert Teodor Šepak osuđen je na šest mjeseci zatvora, dok je Branka Mafalani osuđena na deset mjeseci zatvora, uz rok kušnje od tri godine.
Amir Mafalani, koji služi 16-godišnju zatvorsku kaznu zbog atentata na Ivu Pukanića i Niku Franjića, osuđen je na devet mjeseci, dok je Armend Musliu, ranije osuđen na 30 godina zatvora zbog otmice i ubojstva sina direktora slovenskog Petrola Juraja Bajde, osuđen na deset mjeseci zatvora.
Mafalani i njegova majka Branka priznali su krivnju, što je učinio i Musliu, dok je Šepak ostao pri svojem stajalištu kako nije kriv.
Zbog priznanja krivnje, majka i sin Mafalani te Musliu su se nagodili s tužiteljstvom, a čije je predložene kazne sud prihvatio.
Uskokova optužnica teretila je i službenika lepoglavskog zatvora Marijana Končevskog, ali se on ranije nagodio s tužiteljstvom.
Prema optužnici, Branka Mafalani je sinu slala CD-ove s filmovima i serijama, uključujući pornografiju te anaboličke steroide za smirenje i mobitel koje je potom predavala Končevskom i Šepaku, a koji su pošiljke dostavljali Amiru Mafalaniju i Armendu Musliuu, iako su znali da zatvorenici takve predmete ne smiju imati.
Prema tvrdnjama Uskoka, Končevski i Šepak su dostavljali pakete za obećanu novčanu nagradu.
Mediji su ranije izvijestili da je Branka Mafalani dostavljala filmove i serije preko osuđenika Dražena Dorčeca i Dragana Junga. Dorčec je osuđen na 40 godina zatvora zbog dvostrukog ubojstva prilikom pljačke Fine u Đurđevcu 2006. godine, dok je Jung osuđen na 40 godina zatvora zbog ubojstva 22-godišnjeg prijatelja i 77-godišnjakinje.
Sudac Vjeran Blažeković je, obrazlažući nepravomoćnu presudu, kazao da je Šepak kao službenik kaznionice morao znati da je unošenje pojedinih predmeta u zatvor zabranjeno. Pritom je, dodao je sudac, stvorio kod osuđenika dojam da se u zatvor mogu unijeti nedopušteni predmeti.
"Time je narušio i povjerenje javnosti u rad kaznionice kao strogo čuvane ustanove", dodao je.