SPAVANJE

Kavu pijemo da bi se razbudili, kako kofein to postiže?

22.01.2023 u 07:33

Bionic
Reading

Sutra vas očekuju važne obveze i morate se dobro naspavati kako biste bili odmorni. Legli ste na spavanje, ali samo se prevrćete po krevetu i nikako da zaspete. Jeste li tijekom dana popili previše kave?

Kofein je jedan od najpopularnijih stimulansa na svijetu i najčešće se konzumira u kavi. Ljudi se okreću kofeinu kako bi se razbudili ujutro i ostali puni energije tijekom dana, ali postoji i loša strana: previše kofeina može vas držati budnima čak i kada ste spremni za spavanje.

Ključ za ovaj neželjeni učinak je spoj koji se zove adenozin, nusprodukt aktivnosti neurona u mozgu. Riječ je o kemijskoj supstanci koja se sastoji od molekule adenina i šećera riboze. Modulirajući fiziološke procese djelovanjem na svoje receptore, adenozin ima važnu ulogu u mnogim biokemijskim procesima u ljudskom tijelu. Receptori u našem živčanom sustavu neprestano nadziru razine adenozina, a kada one padnu ispod određene razine u mozgu i kralježnici, tijelo se priprema za san.

Kofein traži specifične receptore adenozina i oponaša njegove učinke, čime zapravo vara tijelo koje misli da još nije vrijeme za spavanje. Koliko dugo doza kofeina djeluje na tijelo može varirati ovisno o nizu čimbenika, uključujući toleranciju na kofein, metabolizam, genetiku i fizičko zdravlje. U većini slučajeva, međutim, učinci traju oko pet do šest sati.

Dugogodišnji konzumenti kave mogu iskusiti toleranciju na kofein koja zahtijeva da konzumiraju sve veće količine kave kako bi postigli isti stimulativni učinak. Ako iznenada odluče prestati piti kavu, mogu osjetiti simptome poput glavobolje, razdražljivosti i mučnine.

Kako bi se spriječili problemi sa spavanjem povezani s kofeinom, preporučuje se ograničiti konzumaciju kofeina na četiri šalice kave dnevno, a posljednja šalica može se popiti najkasnije u poslijepodnevnim satima. Prelazak na kavu bez kofeina također može biti od pomoći.