SVIJET NAKON KATAKLIZME

Cormac McCarthy: 'Cesta'

26.01.2009 u 11:54

Bionic
Reading

Po romanu 'Cesta' Cormaca McCarthyja snimljen je film s Viggom Mortensenom u glavnoj ulozi, a u naša kina dolazi prije ljeta. Dotad ostaje dovoljno vremena za čitanje književnog predloška – romana koji je magazin Oprah Winfrey proglasio velikim djelom američke umjetnosti u novom stoljeću, s čime se složila i američka te svjetska književna kritika

Jedan od najcjenjenijih živućih američkih pisaca, Cormac McCarthy (1933), za roman 'Cesta' nagrađen je Pulitzerovom nagradom 2007. godine. McCarthy je autor devet romana i dobitnik mnogih uglednih književnih priznanja, između ostalih, Faulknerove i Nacionalne književne nagrade, ali najveći uspjeh kod publike i književne kritike donosi mu upravo priča o ocu i sinu koji postapokaliptičnom Amerikom putuju prema obali. Ostali važniji naslovi: 'The Orchard Keeper', 'Blood Meridian', 'Svi lijepi konji' te 'Nema zemlje za starce', koji je braći Coen poslužio kao predložak za Oscarom višestruko nagrađivani film.

O romanu 'Cesta'

Nakon neimenovane kataklizme, slijedeći opustjele autoceste, otac i sin putuju Amerikom. No svijeta kakvog poznajemo više nema – klima se promijenila, životinje nestale, sve je prekriveno debelim slojem pepela, a zemljom vladaju kanibalizam i nasilni kultovi… Između njih i očaja koji ih okružuje tek su jedan revolver s tri metka i puno ljubavi, a put koji se pred ocem i desetogodišnjakom nalazi na kušnju će ubrzo staviti i jednog i drugog...

McCarthyjeva 'Cesta' pravi je književni dragulj. Knjiga koja je u pohvalama ujedinila čitatelje i književne kritičare diljem svijeta okrutna je, uzbudljiva i mračna odiseja, agonija bijega i skrivanja, no ponajprije priča o kušnji i snazi roditeljske ljubavi, o želji da se usred tame i beznađa očuva iskra čovječnosti.

Elementarna, mračna i eliptična, McCarthyjeva rečenica ima snagu poezije, a roman u koji je utkana jedna je od najmoćnijih vizija svijeta od kakvog nas dijeli možda tek slučaj.