Legendarni američki pisac Cormac McCarthy, koji je preminuo prošle godine u dobi od osamdeset i devet, započeo je vezu sa šesnaestogodišnjom Augustom Britt kad su mu bile četrdeset i dvije. Britt, danas šezdesettrogodišnjakinja, nakon četrdeset i sedam godina progovorila je o kontroverznoj vezi i nadahnuću koje tvrdi da je dala njegovom kultnom romanu 'Krvavi meridijan' u ekstenzivnom razgovoru za Vanity Fair, koji tek nekoliko sati nakon objave izaziva lavinu komentara na društvenim mrežama
McCarthy, autor nekih od najpoznatijih romana u povijesti i praktički izumitelj 'južnjačke gotike', posljednjih godina globalno jednog od najpopularnijih književnih žanrova, dao je vrlo malo intervjua za života. O njegovom privatnom životu zna se vrlo malo, osim da se tri puta ženio i živio u Španjolskoj i Teksasu prije nego što se nastanio u Novom Meksiku.
Augusta Britt, koju autor teksta u Vanity Fairu opisuje kao 'opaka finsko-američka kaubojka od metar i 62', tada šesnaestogodišnjakinja u domu za udomljenu djecu, rekla je da je prvi put vidjela McCarthyja na bazenu motela u Tucsonu, Arizona koji je često posjećivala. Autor joj je izgledao poznato, a kad je stigla kući shvatila je da ga je prepoznala s fotografije autora na poleđini romana koji je čitala, McCarthyjeva prvijenca Čuvar voćnjaka.
Sljedećeg dana donijela je svoj primjerak knjige u motel, noseći oko pojasa revolver Colt, za koji je rekla da ga je ukrala od čovjeka koji je vodio njezin udomiteljski dom. Kaže kako ga je naučila nositi nakon što je doživjela nasilje od strane oca i udomitelja. McCarthy je još uvijek bio tamo i pitao ju je planira li ga upucati, a ona mu je odgovorila da bi htjela da joj potpiše knjigu. Nedugo nakon toga, započeli su vezu.
O piscu
Cormac McCarthy (1933. - 2023.) bio je jedan od najvećih američkih romanopisaca. Napisao je dvanaest romana, dvije drame, pet scenarija i tri kratke priče, pokrivajući žanrovsko područje od vesterna preko postapokalipse do južnjačke gotike, žanra za koji se smatra da ga je izumio. Njegov stil karakteriziraju slikoviti opisi nasilja i rijetka upotreba interpunkcije. Najpoznatija djela su mu 'Svi lijepi konji', 'Cesta', 'Božje dijete' i 'Nema zemlje za starce', dok mu se prijelomnim djelom karijere, na kojemu je radio upravo kad se, prema tvrdnjama Auguste Britt, upoznao s njom, smatra roman 'Krvavi meridijan' iz 1985. Romanom 'Cesta' iz 2006. osvojio je Pulitzerovu nagradu za fikciju, a iste godine je objavljena i filmska adaptacija njegova romana 'Nema zemlje za starce', u režiji braće Johna i Ethela Coena, koja je osvojila četiri Oscara, uključujući i onaj za najbolji film.
Put Krvavog meridijana
1977. nakon što je zbog batina primljena u bolnicu, McCarthy ju je zamolio da napusti svoj dom i dođe s njim u Meksiko. Prihvatila je i krenuli su zajedno kovati priču kultnog romana Krvavi meridijan čiji sadržaj je McCarthy u to vrijeme istraživao. Priča o fiktivnoj tinejdžerici iz Tennesseeja koja bježi od kuće i putuje preko američko-meksičke granice smatra se McCarthyjevim magnum opusom i dijelom ultimativne lektire velikih američkh romana.
Britt se u ispovjedi prisjetila kako su im državna policija i FBI u jednom trenutku bili za petama. McCarthy se bojao da će biti proglašen krivim za zakonsko silovanje ili kršenje Mannovog zakona, koji kriminalizira trgovinu ljudima. Vanity Fair navodi kako nikakvi dokazi za ta kaznena djela nikada nisu pronađeni.
Britt je rekla da je s McCarthyjem prvi puta imala seksualni odnos kada je on imao 43, a ona 17 godina.
'Voljela sam ga', rekla je za Vanity Fair. 'Bio je moja sigurnost. Stvarno osjećam da bih umrla mlada da ga nisam upoznala. Problem je došao kasnije. Kad je počeo pisati o meni', otvorila se.
Vincenzo Barney, novinar s kojim je Britt razgovarala, vjeruje da se njezin utjecaj može pronaći u najmanje 10 McCarthyjevih romana. Tvrdi da je najočitiji u romanu Nema zemlje za starce, kasnije ekraniziranom u kultnom filmu braće Cohen. U njemu se jedan od glavnih likova, Llewelyn Moss, razvodi od svoje žene koja je imala 16 godina kada se udala za njega. Britt je rekla da ju je McCarthy dva puta zaprosio, no da bi brzo i odustajao od ideje o braku. Tvrdi kako u trileru Ridleyja Scotta po McCarthyjevom romanu 'Odvjetnik' snimljenom 2013., Michael Fassbender i Penelope Cruz doslovno izgovaraju dijalog kojim ju je poznati pisac zaprosio.
Posjećivao ju je do kraja života
Nakon putovanja u Meksiko, Britt je živjela s McCarthyjem u El Pasu u Teksasu, i tek tada je saznala da je još uvijek u braku. Kasnije je saznala da ima sina njezinog uzrasta. Godine 1966. McCarthy je oženio englesku pjevačicu Annie DeLisle.
Kaže kako je ostala u kontaktu s McCarthyjem ostatak života. McCarthy je, prema njezinim riječima, nastavio posjećivati Britt u Tucsonu, Arizona svakih nekoliko mjeseci do kraja života.
Nevjerica srušila Reddit
Nekoliko sati nakon objave teksta u Vanity Fairu, reakcije na roman su doslovno srušile Reddit. Stranica s raspravom o priči Auguste Britt tijekom pisanja ovog teksta prestala je biti dostupna, pa ćemo prenijeti samo generalni sentiment korisnika koji su podijeljeni između sumnje u autentičnost tvrdnji Auguste Britt i šoka zbog suočavanja s tvrdnjama da je legendarni američki pisac imao maloljetnu partnericu. Na mreži X, kako se može očekivati, komentari su još ekstremniji, dok tek rijetki pomalo sarkastično primjećuju kako je ova tema u američkoj književnosti prestala biti tabu još od Nabokovljeve 'Lolite'.
Nakon 47 godina svoje veze s McCarthyjem u tajnosti, Britt je očito odlučila podijeliti svoju priču i ljubavna pisma koja je primila od romanopisca jer će sljedeće jeseni druga polovica McCarthyjeve arhive, koja će vjerojatno sadržavati njezina pisma njemu, postati javna.
'Bojala sam se ispričati svoju priču', rekla je Britt. “Čini mi se da nisam lojalna Cormacu... Ali on bi me uvijek upozoravao da će se u jednom trenutku njegova arhiva otvoriti i da će ljudi saznati za mene', zaključuje.