Potpuno je jasno zašto je novih Netflixovih šest epizoda pod naslovom 'Crne golubice' postalo hit. Ali koliko je jasno, toliko je i porazno. Jer za seriju u kojoj je najbolji dio prikaz intimnih, ljubavnih i prijateljskih odnosa dvoje glavnih likova, ali se u njezinu snimanju potrošilo šesto godizilijuna novaca na pucačinu, eksplozije i apsolutno debilan špijunski zaplet - mora se reći da je promašena.
Nitko ne inducira binge kao Netflix. Već i koncipiran tako da vam omogućuje gledanje čitavih sezona ili serija u jednom zalogaju - jer ih izdaje sve odmah odjednom, njeguje i takvu estetiku. Nije da na Netflixu nema malih, indie, tihih i isključivo na ljudskom previranju baziranih serija, ali takve ćete rijetko pronaći čim ga otvorite. Ono što se nudi na prvoj stranici obično su velike, blještave serije s poznatim glumcima, tri do devedeset obrata po epizodi, snažnim i upečatljivim kolorizovanjem te, po mogućnosti, s dobitnom kombinacijom humora, seksa i krvi.
Novi hit na ovom streaming divu serija je o kojoj svi govore i pišu, zove se 'Crne golubice' i ispunjava sve opisane uvjete, s tim da se još i događa u Londonu, s hrpom atraktivnih (da ne kažem turističkih) lokacija, i to okićenih božićnim blještavilom tako da nam svima bude toplo oko srčeka. A i stiže taman za bjesomučno gledanje tijekom blagdanskih slobodnih dana.
Prvo i osnovno, tu su velike glumačke zvijezde. Keira Knightley u svojoj prvoj ulozi za mali ekran igra Helen Webb, suprugu britanskog ministra obrane, ali potajno i špijunku te operativku supertajne organizacije naslovnog naziva, koja prikuplja državne tajne i onda ih prodaje najboljem ponuđaču. Ben Whishaw pak glumi njezina najboljeg prijatelja i plaćenog ubojicu Sama Younga. Sarah Lacashire glumi Reed, njihovu vremešnu, ali strogu i britku šeficu u 'Golubicama'. Drama nastaje kada Helenin tajni identitet postane ugrožen zato što joj je netko ucmekao ljubavnika s kojim je razmišljala pobjeći od svega jer je to bila sudbonosna ljubav. Sam isto ima svoj prekrasno složen skup problema, kako intimno, tako i poslovno, ali glavna je fora to da su Helen i Sam prijatelji u dobru i zlu, i jedno će drugome potrčati u pomoć pa makar to značilo da netko trudan mora ulaziti u akrobatske sukobe s protivnicima uz maestralnu pucačinu koja pogađa uvijek direktno u glavu.
'Black Doves' zbog svojeg netlikškog šarenila i bacanja tona i tona dolara na snimanje po lokacijama, specijalne efekte i tisuće barela umjetne krvi - tutnji ko blesav. Ovaj špijunski triler vrvi događanjima, cliffhangerima, obratima, otkrićima, međunarodnim zavjerama, zlikovcima iz londonskog podzemlja koji kao da su jučer izašli iz filmova Guya Richieja i tak. Da se gledat. iako je ta cijela trilersko-špijunska priča, kad je se ogoli od specijalnih efekata, zgodnih prizora mješavine božićnih lampica i rasprsnutog mozga - glupa k'o kamen. Prepuna je rupa u priči, neuvjerljivih motivacija za poteze, spektakularno krvavih sukoba na najpoznatijim londonskim javnim površinama za koje onda nitko ne sazna i općenito, apsurdnih koncepata o međunarodnoj špijunaži, politici i gospodarstvu. Strašno nešto. No lako ti zamaže oči sa svim šminkerajem prikladnim za naslovnicu Netflixa.
Ono što je u 'Crnim golubicama' dobro jest prikaz intimnog, prijateljskog odnosa dvoje glavnih likova i njihove privatne drame, pogotovo ona Samova ljubavna. I Ben i Keira u tome briljiraju, a i scenaristi u tom dijelu dijaloga i scena općenito očigledno znaju što rade. U onom špijunskom dijelu priče ne samo da očigledno nemaju pojma, nego su pritom i krajnje neuvjerljivi. Ne znam kako ih nije bilo sram napisati takvu bljezgariju uz postojeće 'Slow Horses', što bi, recimo, bila špijunska serija u kojoj autori ili znaju o čemu pričaju ili su se potrudili da to djeluje uvjerljivo.
Ne znam. Možda je upakiravanje intimne drame u sjailo i masakr špijunskog trilera sjajan trik da se gledateljima u mozak osim besmislene žvake uvali i nešto kvalitetnog sadržaja. S poslovne strane, to je zacijelo izvrstan potez jer 'Black Doves' već su sada serija o kojoj svi govore i pišu, gledaju je u jednoj noći, istražuju je na internetu i tako to. Hitčina. No gledano u gabaritima omjera estetskih ciljeva i utrošenih para u produkciju, serija koja se naziva špijunskom i troši bruto nacionalni dohodak neke manje, ali nesiromašne države na sav taj eksplozivni fluff, a onda bizarno podbacuje u špijunskoj priči, ali zato briljira na planu intimne drame - realno je promašena serija. No sigurna sam da nitko od Netflixovih mangi to neće tako doživjeti. Puca njima prsluk za estetske kriterije sve dok je ispunjen kriterij binge, binge, binge, a 'Crne golubice' ga imaju u džepu.