TV KRITIKA ZRINKE PAVLIĆ

'Jabučni ocat' - kvalitetna Netflixova konfekcija koja se lako bindža

Zrinka Pavlić
  • 15.02.2025 u 19:24

  • Bionic
    Reading

    Australska mini-serija temelji se na istinitoj priči o Belle Gibson, autorici aplikacije 'The Whole Pantry', koja je milijunskoj vojsci svojih sljedbenika tvrdila da mogu, kao i ona, zdravom prehranom pobijediti karcinom. E da bi se onda utvrdilo da je varalica, da nikada nije bolovala od karcinoma, ali i da za sobom ima podulju povijest glumatanja bolesti radi pridobivanja pozornosti.

    'Ovo je priča koja je utemeljena na istinitoj priči, a koja je utemeljena na laži', izgovara po jedan od likova na početku svake epizode australske serije 'Jabučni ocat' na Netflixu. I to je točno tako. Serija govori o slučaju australske blogerice/influenserice Belle Gibson, koji je sredinom proteklog desetljeća bio potresao online svijet, kad se ustanovilo da autorica megapopularne aplikacije 'The Whole Pantry', koja je čak bila uvrštena na Apple Watch, bezočno laže i na krivi put navodi milijune svojih pratitelja. Gibson je, naime, brojne pratitelje stekla tvrdnjama da je pomoću zdrave prehrane uspijela svladati karcinom, točnije težak oblik tumora na mozgu od kojeg je bolovala. Otkrilo se, međutim, da nikada nije imala taj tumor, zloglasni glioblastom, otkrilo se i da je i inače nevjerojatna fejkerica, koja je još od vrlo rane mladosti glumatala razne bolesti, a otkrilo se - naravno - i da je na temelju cijele te laži ne samo zdravstveno i ideološki, nego i financijski prevarila svoje brojne fanove.

    Takvom se temom 'Jabučni ocat' svrstao u malu, ali popularnu rubriku serija o raznim fejkerima i varalicama suvremenog poslovnog svijeta, kao što je ona o Ani Sorkin, 'Inventing Anna' ili ona o Elizabeth Holmes i njezinom 'Theranosu', 'The Dropout'. I iako kombinacija takve teme i netflixovskog štanceraja impliciraju senzacionalizam i potrošno smeće, serija je iznenađujuće okej i vrlo 'bindžabilna'. Nisam sigurna ima li to veze s geografskim porijeklom, ali činjenica jest da su se Australci u zadnje vrijeme dosta dobro snašli u ograničenom netflixovskom svijetu zabave za raju, proizvodeći u tom kontekstu neke doista odlične serije, kao što su 'Dječak protiv svemira' ili suludo simpatičan, a totalno podcijenjen humoristički pravnički procedural 'Fisk'.

    Tako su se nekako snašli i s ovom serijom. Iako se više nego blago šlepa na skandalu tipa 'e-sjećaš-se-one-ženske-s-instagrama-koja-je...' i pritom bez greške izvodi sve obavezne elemente iz sportsko-televizijske discipline 'mini-serija po istinitom događaju', niti ikome vrijeđa inteligenciju niti suviše pojednostavnjuje priču i likove u crno-bijeli svijet. Prikazana je iz nekoliko kuteva - uspon i pad Belle Gibson (stvarna osoba, stvarna priča), njezino rivalstvo s blogericom Millom Blake (utemeljena na 'wellness ratnici' Jessici Ainscough, koja je, unatoč predanosti alternativnom liječenju, s 29 godina umrla od sarkoma mekog tkiva), istraga dvojice novinara i bivše Belline publicistice te bolest i liječenje jedne Belleine obožavateljice, supruge jednog od novinara koji istražuje Belle.

    Apple Cider Vinegar | Official Trailer | Netflix Izvor: Društvene mreže / Autor: Youtube

    Izbjegavajući jednodimenzionalne prikaze i plošnu karakterizaciju glavnih likova, serija se dotiče i nekoliko zanimljivih tema, kao što je odnos influenserstva i struke, ali i razloga zbog kojih struka (medicina i znanost) ponekad tragično gubi pacijente na oltaru online alternative. Tu je i priča o korijenima nečega što se popularno naziva Munchausenovim sindromom i tužnom potrebom za lajkovima, koja postoji nekoliko tisućljeća dulje od lajkova te najtužnija od svih priča - zašto se zapravo ljudi u očaju okreću alternativnim liječenjima, a odbijaju medicinu.

    Ono što je gotovo nevjerojatno - serija 'Jabučni ocat' uspijeva čak udahnuti ljudsku i sažaljenja vrijednu dimenziju liku Belle Gibson, koja je u stvarnosti abnormalno antipatična osoba. Ni ovdje ne ispada simpatično - njezina zloćudna potreba za pažnjom i ambicija, njezin psihički poremećaj i beskrupulozne manipulacije apsolutni su otrov i gnoj ljudskog roda. No serija se barem pokušava pitati zašto je takva, a izvrsna Kaitlyn Dever uspijeva joj udahnuti ranjivost i slojevitost ljudskog bića, ma kako odurnog. Ako tražite nešto što biste odbindžali preko vikenda, a imate pretplatu na Netflix, ovo sigurno nije loš izbor. Neće vas umjetnički obogatiti, ali nije ni uvredljivo ni glupo ni dosadno.

    Jabučni ocat
    • Jabučni ocat
    • Jabučni ocat
    • Jabučni ocat
    • Jabučni ocat
    • Jabučni ocat
      +5
    Jabučni ocat Izvor: Profimedia / Autor: Netflix / Everett / Profimedia

    Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenima na tportalu pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva tportala.