kulturni vodič

Kultura u Zagrebu radi punom parom: Evo što ne smijete propustiti ovog tjedna

17.02.2025 u 15:03

Bionic
Reading

Ovog tjedna nudimo dva koncerta, izložbu, kazališnu predstavu i filmsku retrospektivu

Srijeda, Vintage Industrial Bar

'U poplavi velikih slavljeničkih koncerata, kojima su njihovi popularniji kolege posljednjih tjedana diljem države obilježavali brojna desetljeća estradno-scenske aktivnosti, dvadeseti rođendan riječkog benda My Buddy Moose ostao je logično previđen, skoro pa zanemaren. Baš je takav tijekom svojeg postojanja najčešće bio i bend sam, unatoč predivnoj muzici koju su frontmen Luka Benčić, gitarist Matko Botić, basist Ištvan Širola i bubnjar Jasmin Đečević odsvirali na svojih dvjestotinjak koncerata i snimili na pet odličnih do sjajnih albuma (eponimni debi iz 2006., 'Wonderful Feeling Of Emptiness' iz 2010., najhvaljeniji 'Shine! Shine! Shine!' iz 2013., 'IV' iz 2017. i friški 'Into The Grey', objavljen prije koji dan). Iako se naslućeni pomalo gubitnički status benda bešavno uklapa u mitologiju specifično korijenske varijante američkog rock'n'rolla, na čijim su temeljima momci iz My Buddy Moose izgradili svoj uvijek svjež i upijajući stil, ispravnije bi međutim bilo naznačiti da su oduvijek bili više ignorirani među širom publikom, a znatno više rezervirani za upućene frikove, zainteresirane individualce, rokenrol-pacijente i pretplatnike americane. Dakle za one koji znaju da su My Buddy Moose najbolji hrvatski bend. A to jesu po sve tri navedene osnovne komponente, ne švercajući se ni u kojem segmentu. Najbolji su, što je uvijek podložno raspravi, ali u raspravama često sudjeluju i ljudi netočnih procjena; hrvatski su, što je valjda neupitno, i itekako su bend u punom i iskonskom smislu te riječi, utjelovljenje instinktivne slike četiri prijatelja koji muziku kakvu vole slušati žele i svirati', zapisao je Goran Pavlov. Ulaznice po cijeni od 12 eura možete nabaviti ovdje, a na ulazu će koštati 15 eura.

Izvor: Društvene mreže

Četvrtak, Trotoar

Radovi s izložbe 'Nirgendwo' oblikuju prostor neodređenosti - stanje između prisutnog i odsutnog, čvrstog i nestalnog, prošlog i onoga što tek nastaje. TARWUK-ova slika 'E' titra između tjelesnog i eteričnog, oblikujući fluidne forme koje prizivaju kolektivnu i intimnu transformaciju. Mila Panić u instalaciji 'Between Here and There...' istražuje migraciju, raseljenost i svoju potragu za pripadnošću, razotkrivajući napetosti između kretanja i ukorjenjivanja. Marko Tadić u seriji 'Suveniri' rekonstruira fragmente sjećanja, tkajući nove priče iz nostalgičnih materijala prošlosti. Igor Ruf u 'Frizerskom salonu za brdo' gradi narativni ambijent koji balansira između zaigranog i nelagodnog, poigravajući se vlastitim uspomenama i nadrealnim aspektima svakodnevice. Izložba je otvorena do 15. ožujka i može se pogledati u radnom vremenu galerije od srijede do petka od 11 do 19 sati i subotom od 10 do 14 sati.

Igor Ruf Frizerski salon za brdo, 2016., foto. Boris Cvjetanović (7)
  • Igor Ruf Frizerski salon za brdo, 2016., foto. Boris Cvjetanović (9)
  • Marko Tadić, Suveniri, detalj, 2007. foto Damir Žižić © Trotoar (24)
  • Marko Tadić, Suveniri, detalj, 2007. foto Damir Žižić © Trotoar (47)
  • Marko Tadić, Suveniri, detalj, 2007. foto Damir Žižić © Trotoar detalj rada (01)
  • Marko Tadić, Suveniri, detalj, 2007. foto Damir Žižić © Trotoar detalj rada (43)
    +3
'Nirgendwo' Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Boris Cvjetanovic

Petak, ZKM

Vladino predviđanje novih ekonomskih i ekoloških katastrofa donosi razvoj sustava zaštite, kao i informativne formulare čije jedno od pitanja izazove velike prijepore. Naime u upitniku se roditelje višečlane obitelji pita: ako zbog katastrofalnih događaja možete zadržati samo jedno dijete, koje bi to dijete bilo? Sadašnji trenutak drame onaj je u kojem roditelji priznaju najstarijem sinu, miljeniku obitelji, da su ga u formularu odabrali kao nekoga koga bi se potencijalno odrekli te da bi zadržali mlađeg sina, oduvijek problematičnog. U nizu razgovora za stolom Sin, Majka i Otac seciraju svoju obitelj, prošlost i sve neprešućene istine, kao i onu najgoru - istinu da ga ipak ne vole bezuvjetno. U nizu vremenski ispremiješanih razgovora kroz deset scena razlaže se i pojam obitelji, a koji u svim kriznim vremenima dobiva novo značenje. Drama se formalno sastoji od samog dijaloga, a jedina didaskalija nalazi se u samom naslovu. Ovakvom intervencijom to je zapravo drama bez naslova, odnosno ona u kojoj su naslov i didaskalija jedno. Na ovakav način formalno je u središtu interesa isključivo komunikacija, čisti dijalog koji na trenutke imitira transkripte nekog izmišljenog 'obiteljskog' suđenja. Dijalog se sastoji od čistih, ogoljenih, gotovo faktografskih rečenica, optužbi, gorkih istina, bez imalo uljepšavanja. Povratkom na čisti dijalog kroz vremenski ispremiješane scene stvaraju se posebna atmosfera i naboj drame - osjećaj neizvjesnosti, napetosti te ono što me najviše zanima u kazalištu - jesmo li spremni čuti neumivenu istinu? Ulaznice po cijeni od 13 eura potražite ovdje.

ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute6
  • ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute5
  • ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute8
  • ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute12
  • ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute36
  • ZKM-Sin-Majka-Otac-Sjede-Za-Stolom-i-Dugo-S╠iute47
'Sin, majka i otac sjede za stolom i dugo šute' Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Marko Ercegović

Subota, Močvara

Volite IDLES? Onda sigurno znate za Dannyja Nedelka. A sad Danny i njegova vesela punk noise družina Heavy Lungs premijerno stižu u Hrvatsku, točnije u Močvaru. Rođeni iz prijateljstva, Heavy Lungs okupili su se u proljeće 2017. u Bristolu i usmjerili svoj fokus na glasno, dinamično, divlje. Donose sirovu, glasnu i beskompromisnu energiju, inspirirani oslobađajućim koncertima, tipičnim za osamdesete i devedesete. Od samog početka brutalno brzo rastu na glazbenom nebu dijeleći pozornicu s prijateljima iz bendova kao što su već spomenuti IDLES, pa The Oh Sees, METZ, JOHN i mnogi drugi. Bend trenutačno intenzivno obilazi UK i Europu pršteći svojim eksplozivnim, zabavnim i jedinstvenim punk stilom. Nakon debitantskog albuma 'All Gas No Brakes', izdanim 2023. godine pod okriljem izdavačke kuće Alcopop! Records, a koji je izazvao oduševljenje kritike, privukli su pažnju velikana poput Stevea Lamacqa i Iggyja Popa. Heavy Lungs su rock'n'roll sendvič za koji niste znali da vam treba, ali sada je svaki dan u vašoj kutiji za gablec. Ulaznice u pretprodaji po cijeni od 20 eura nabavite ovdje, a na dan koncerta na ulazu će koštati 23 eura.

Izvor: Društvene mreže

Nedjelja, KIC

Tuškanac u gostima u drugoj polovici veljače prikazuje jedinstvene filmove tajvanskog novog vala - pokreta koji je osamdesetih odbacio komercijalne žanrove i propagandne filmove u korist autentičnih priča o urbanizaciji, otuđenju, generacijskom jazu, ljubavi i političkim previranjima... Ciklus 'Tajvanski novi val' donosi osam filmova koji su postavili temelje moderne azijske kinematografije i inspirirali redatelje poput Wong Kar-waija i Jia Zhangkea, a prikazivat će se u Kulturno-informativnom centru (KIC). Otvorio ga je 16. veljače u 21 sat filmski omnibus o odrastanju 'U naše vrijeme' (1982.), a slijede 'Momci iz Fengkueija' (1983.), koji prikazuje realnost urbanog Tajvana, i tajvanski ekvivalent 'Građanina Kanea' - 'Priča iz Taipeija' (1985.). 'Vrijeme za življenje, vrijeme za umiranje' (1985.) prati dječaka suočenog s gubitkom roditelja, 'Prašina u vjetru' (1986.) simbolizira prolaznost života, 'Buntovnici neonskog boga' (1992.) otuđenost mladih u gradu, a obiteljska priča 'Pijte i jedite ljudi' (1994.) bavi se sudarom tradicije i modernosti. Ciklus će zaključiti 'Živjela ljubav' (1994.), drama koja kroz motive tjeskobe i prolaznih seksualnih užitaka istražuje nemogućnost ljubavi i besmislenost egzistencije.

Izvor: Društvene mreže