Retrospektiva Gorkog Žuvele, umjetnika koji je trajno obilježio umjetničku i kulturnu scenu Splita i Hrvatske, otvara se 5. travnja u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti
Izložba s više od 200 instalacija, objekata, slika, crteža, grafika i plakata iz muzejskih i privatnih zbirki u Zagreb dolazi nakon uspješnog predstavljanja u splitskoj Galeriji umjetnina. Njome je obuhvaćeno cjelokupno razdoblje Žuvelina stvaralaštva, od sedamdesetih do smrti 2017. godine.
"S obzirom na raznolikost radova, medija i tema koje je Žuvela promišljao čitavog svog životnog i radnog vijeka, njegov opus svjedoči o autentičnom, neumornom, beskompromisnom istraživačkom nervu koji ga nikada nije napuštao", ističe se u najavi MSU-a.
"Konceptualno i formalno promišljeni radovi, istovremeno ozbiljni i puni humora, lokalno ukorijenjeni, a univerzalnog dosega govore o jedinstvenom umjetniku i intelektualcu kojemu je umjetnost bila ne samo medij kojim progovara o životu, već i snažno sredstvo kojim je aktivno utjecao na sredinu u kojoj je živio i stvarao", dodaje se.
Žuvela je pripadao prvoj generaciji umjetnika tzv. Nove umjetničke prakse koji su se ranih 1970-ih okupljali oko tadašnje Galerije SC i Galerije suvremene umjetnosti u Zagrebu, koja se odmiče od tradicije, donosi konceptualno orijentiranu kritičku misao i aktivnu komunikacija s publikom.
Osamdesetih se umjetnik fokusira na eksperiment s materijalom i sve više potiče kulturni život u Splitu, što će se predstaviti na izložbi materijalom iz umjetnikova osobnog arhiva, kao i plakatima.
Devedesetih radi serije radova kojima problematizira odnos jezika i vizualnih umjetnosti, a u novom tisućljeću se zanima za slikarski medij u kojem stvara kroz specifičnu kombinaciju drippinga pijeskom i bojom.
Izložbu zaključuje posljednja serija reljefa i objekata koji su bili izloženi na posljednjoj Žuvelinoj izložbi, 2017. u Francuskom paviljonu i Galeriji SC u Zagrebu, kojom je zaokružio svoj umjetnički put na mjestu na kojem je 1970. godine započeo onaj izlagački.
Gorki Žuvela (1946., Našice – 2017., Split) je diplomirao slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1971., a od 1970. konstantno izlaže i dobiva niz značajnih nagrada. Jedino opsežnije predstavljanje svog opusa je imao 2009. na retrospektivi u Gliptoteci HAZU u Zagrebu kada mu je objavljena i monografija. Ostavio je i izniman pedagoški doprinos, kao profesor i jedan je od osnivača Umjetničke akademije.
Izložba, kojoj je autorica Jasminka Babić, će biti otvorena do 5. lipnja.