Nakon velikog uspjeha sa serijom 'Godine i godine' Russell T. Davies vratio se na britanski Channel 4 i naš lokalni HBO sa serijom 'Grijeh'. Serija govori o grupici gay mladića koji najljepše godine mladosti provode u Londonu osamdesetih, u jeku AIDS krize, a kritičari je naveliko prozivaju 'dirljivim remek-djelom'.
Sve je lako kad si mlad, pa je tako bilo i Ritchieju, Roscoeu i Colinu kada su se, kao jedva punoljetni mladići, godine 1981. otisnuli iz roditeljskih kuća te započeli samostalan život u jednoj od najuzbudljivijih europskih metropola - Londonu.
Doduše, nije im svima bilo jednako lako. Ritchieja (Olly Alexander) je njegova pomalo staromodna obitelj pred kojom je skrivao da je gay ipak voljela i bila nježna prema njemu, pa ga je u London s Otoka Wight poslala na studij uz punu financijsku i emotivnu podršku. Otac mu je na trajektu čak i poklonio kutiju kondoma, s porukom da 'na kopnu' zna biti stvarno zabavno, ali neka pazi da nekoj djevojci u svoj toj zabavi ne napravi dijete. Ritchie je kutiju, grohotom se smijući, zavitlao u more čim je otac nestao iz vidokruga.
Colin (Callum Scott Howells) je u London došao iz Walesa i nije došao na studij, nego raditi kao naučnik u prestižnom krojačkom salonu u Savile Rowu. Naivan i sladak, gotovo dječak, iznajmio je sobu u kući jedne obitelji, a na poslu se sprijateljio sa starijim kolegom, Henryjem Coltraneom (Neil Patrick Harris), dragim i duhovitim starijim muškarcem koji je odmah skužio da je Colin stidljivi gay, upozorio ga na jezivog šefa i upoznao ga sa svojim ljubavnikom Pablom, s kojim živi već trideset godina.
Roscoe (Omari Douglas) osamostalio se na najdramatičniji način. Kada mu je obitelj saznala da je gay, da povremeno voli nositi žensku odjeću i šminkati se - odlučili su ga poslati natrag u rodnu Nigeriju, da ga tamo 'srede'. Znajući kako će ga tamo 'srediti', sestra je Roscoeu dala svoju skromnu ušteđevinu i Roscoe je na vrlo živopisan način otplahutao u noć.
Sva trojica još su se u prvoj epizodi našli u takozvanoj Pink Palace, pomalo zapuštenoj kući u kojoj su živjeli s još nekoliko prijatelja, među kojima su im najbliži bili Ritchijeva najbolja frendica s faksa, Jill (Lydia West) i prva Ritchijeva simpatija - indijski ljepotan Ash (Nathaniel Curtis). Ondje su ludo partijali, plesali, seksali se svi uzduž i poprijeko, voljeli se, uživali i živjeli život pun slobode i radosti, kao što to obično biva kada si mlad i nađeš svoje pleme.
No već pred kraj prve epizode nad njihove se šarene i razigrane mladenačke živote polako nadvija tamna sjena. Počinje se pričati o nekoj tajanstvenoj 'gay kugi' ili 'gay karcinomu' od kojeg obolijevaju homoseksualci u Americi, a Colinov dragi kolega i prijatelj Henry te njegov ljubavnik Pablo odjednom obojica obolijevaju. Dok Pabla njegovi roditelji odvode u Portugal, Henryja zatvaraju u bolničku sobu iz koje on ne smije izaći niti u nju itko smije ući...
Russell T. Davies, britanski scenarist odgovoran za veliki televizijski hit iz 2019., 'Godine i godine' dugo se godina spremao napisati seriju koja bi govorila o generaciji mladih homoseksualaca iz britanske prijestolnice čiju je mladost i životno veselje naprasno prekinula AIDS kriza. U tome je napokon i uspio. Pet epizoda serije 'Grijeh' govori o tri mladića i njihovim prijateljima kojima je sve bilo lako dok su mladi, ali se u tu njihovu prekrasnu, prštavu mladost uvukla bolest zbog koje su neki od njih ostali vječno mladi.
Nemoguće je da vas ova serija ostavi ravnodušnima. Prije svega zato što tako upečatljivo, tako životno i s toliko predivne energije opisuje mladost i slobodu. Sva trojica glavnih likova - premda možda najviše Ritchie - jednostavno pršte s ekrana i moraju vam se zavući u srce, a to će vam se srce početi lomiti još dok će njihova biti ushićena i vesela - dok Richie bude negirao postojanje virusa i epidemije. Kada se pak njihova srca počnu lomiti zbog straha od bolesti i srama koje im je nametnulo društvo, pripremite kutije s maramicama.
Russell T. Davies ima jedinstven talent. Napisao je seriju koja je važna, tužna, dirljiva i prepuna iskrenog pijeteta prema svima onima koje smo, kao vječne mladiće i djevojke, ostavili u osamdesetima, usred AIDS krize, dijelom zbog bolesti, a dijelom zbog stigmatiziranja, zataškavanja i odbijanja službenih zdravstvenih tijela diljem svijeta da se bave 'pederskom kugom'. No ta je serija istodobno ludo zabavna, šarena i lijepa, kao da se sva vrti oko riječi koje Ritchie izgovara u jednom trenutku: 'Bojim se da će zbog ovoga ljudi zaboraviti KOLIKO NAM JE ZABAVNO BILO'. 'Grijeh' je serija koja ne dopušta da sva ta radost padne u zaborav. Slomit će vam srce, ali ćete i sami poželjeti dugo u noć plesati uz Pet Shop Boyse, odjeveni u vrlo malo vrlo blještave odjeće.
Znači li to da je 'Grijeh' serija za svakoga, mainstream i bubblegum-pop koji će se svidjeti baš svima? Znači. Ali u toj je kategoriji jednostavno - savršena.