Čak ni u najstarijim, najromantičnijim božićnim ljigež-filmovima blagdani ne protječu kao u bajci. Dijelom je to zato što bi film ili epizoda serije bili dosadni da je baš sve sretno, ružičasto i veselo, a dijelom i zato što su oni koji te filmske priče pišu potekli iz stvarnih obitelji, u kojima za blagdane uvijek bude više problema nego čarolije. Evo nekih od najgorih božićnih filmsko-serijskih disfunkcija
Svake godine isto. Krenete k roditeljima na božićni ručak ili badnji bakalar ispunjeni blagdanskom blagošću i svjetlošću betlehemske zvijezde, spremni na obiteljsko blagdansko blaženstvo. A onda vam majka otvori vrata u znojnom očaju, tutne vam kuhaču u ruke i kaže neka idete odljepljivat bakalar koji se uhvatio za dno lonca, ona još nije izmiksala kremu za išlere, a onaj kreten od tvog oca je spalio još jedan komplet lampica za bor pa je otišao kupit nove i nema ga od podneva, sigurno se negdje zapio u birtiji, čut će je kad dođe doma.
Ili ste pozvali familiju k sebi, ubili se pekući puricu i mućkajući priloge za četrnaest osoba, a onog trenutka kad sjednete za stol, stric Đuro i vaš tata se posvađaju oko toga kaže li se "sretan" ili "čestit" Božić, što sa svakim slijedom večere eskalira, sve dok si vaša mama i strina Štefica nad doboš-tortom ne podijele par otrovnih blagdanskih želja koje sadrže komplimente kao što su "komunjarska krava" i "lizačica oltara".
Upravo zbog toga što od božićnih blagdana očekujemo par apsolutno čarobnih i savršenih dana i večeri, kraj prosinca za mnoge se pretvara u nezamisliv stres, a umjesto ljubavi i blaženstva koje očekujemo, na površinu isplivaju sve obiteljske i druge disfunkcije koje nam razbiju sve nade i iluzije. Dok na Štefanje ujutro ubacujemo šumeću tabletu u vodu i doručkujemo lijek protiv mamurluka, često se zato pitamo zašto naša obitelj ne može biti kao na filmu ili TV seriji i zašto nam Božić ne može biti kao na velikom i malim ekranima.
No trebali bismo pripaziti što želimo. Jer čak i u starim, superljigavim i romantičnim filmovima kao što su 'Divan život' ili 'Čudo u 34. ulici', George Bailey morao se pokušati ubiti da bi mu anđeo Clarence pokazao kako bi život na Zemlji izgledao bez njega, a Djeda Mraza su u "Čudu" skoro utrpali u psihijatrijsku ustanovu.
I drugi su božićni klasici mnogo više od malo problematični. U neumorno repriziranom hitu 'Sam u kući' klinac se morao izboriti s jako zločestim kriminalcima, ali lako za to. Klinca su prije toga njegovi roditelji uspjeli zaboraviti kod kuće prije odlaska na blagdansko putovanje. U modernoj verziji Dickensove 'Božićne priče', filmu 'Božićni duhovi' Bill Murray pak glumi televizijskog producenta koji je zbog dobre gledanosti svojeg blagdanskog specijala gledateljima spreman prijetiti kiselim kišama i nuklearnom katastrofom, već godinama ne razgovara s vlastitim bratom, a zaposlenike tjera da rade na Badnjak navečer samo zato da bi se mogao pohvaliti programom emitiranim uživo.
Jedan od najdisfunkcionalnijih Božića slave junaci animirane serije 'Futurama', koja se odvija tisuću godina u budućnosti. Božić je u njihovoj stvarnosti uvelike degenerirao i promijenio se od Božića kakav poznajemo. Za početak, kite se palme, a ne jelke, ali najveća je promjena Djed Mraz, koji je negdje između naše sadašnjosti i njihove prebačen u um robota pokretanog umjetnom inteligencijom. Taj je pak s vremenom počeo predoslovno shvatio podjelu na dobru i zločestu djecu, nikoga tko nije savršen ne smatra dobrim, a zločeste kažnjava ubojstvom. Žitelji svijeta u 'Futurami' zato se svakog Badnjaka barikadiraju u svoje domove e da ih psihotični Djedica ne bi pronašao i probio sjekirom ili mitraljezom. Dosta gore od strica Đure, jel' tako?
U filmu 'Vilenjak' Will Ferrell glumi čovjeka koji je u sirotištu upuzao u vreću Djeda Mraza pa tako završio među Djedičinim vilenjacima, gdje su ga vilenjaci posvojili i odgojili po svom, ali ga onda poslali u ljudski svijet da pronađe svojeg biološkog oca. Odgojen u bajkovitom svijetu, jadan je Buddy (kako se zove Ferrellov lik) totalno šokiran sebičnjaštvom i šupkarenjem vlastita oca, a i mnogih drugih ljudi, koji bi svi bez pol frke mogli završiti na Djedičinoj listi "zločestih". U filmu pak 'Opasni taoci' Dennis Leary glumi pljačkaša koji kao taoce uzme članove jedne fine, situirane obitelji, e da bi poslije, zbog njihova brutalnog prepucavanja i međusobne netrpeljivost, shvatio da su gori i opasniji od njega.
Junaci serije 'Sunčana Philadelphia' i inače su carevi disfunkcije pa je i njihov Božić u jednoj od božićnih epizoda slika kriminalne blagdanske prošlosti. Brat i sestra Dee i Dennis osvećuju se ocu Franku jer je u njihovu djetinjstvu sve poklone koje su oni željeli kupovao sebi, a njima davao prazne kutije pod bor. Mac pak saznaje da uzimanje poklona iz tuđih domova nije bila 'kvartovska božićna tradicija', nego su ga roditelji učili provali i pljački, a Djeda Mrazovi koji su dolazili 'pozdraviti njegovu majku zapravo su bili njezini... hm, klijenti. Kada se na kraju Frank pokuša iskupiti Dennisu i Dee, njegov ga bivši, prevareni poslovni partner opljačka i pod prijetnjom pištoljem uzme sve poklone.
No kralj božićne disfunkcije ipak ostaje Chevy Chase kao Clark Griswold u filmu 'Najluđi Božić'. Ono što se njemu i njegovoj obitelji dogodi tijekom božićnih blagdana teško je prepričati u koherentnoj pripovjetci pa ćemo samo nabrojati najsvjetlije trenutke: 1. izazove pad električnog sustava u Chicagu svojim lampicama na kući, 2. stignu mu rođaci koji su bankrotirali i žive u kamp-kućici s rotvajlerom, 3. ne dobije božićnicu nego kupon za neku glupost, a već je potrošio božićnicu na novi bazen, 4. stric mu spali jelku paleći cigaru; 5. rođak mu kidnapira šefa; 6. šefova žena pozove specijalce koji upadnu u Clarkovu kuću, 7. rođak izazove eksploziju plina u kanalizaciji. Pa ipak, Clark na kraju filma sretno ljubi svoju ženu, uvjeren da je obitelji priuštio fantastičan Božić.
Učite, dakle, od Clarka i nemojte od Božića očekivati ono što nije. Slavite ga s ljudima, a oni su nesavršeni pa će takav biti i taj dan. Sve najbolje!