U kompleksu Benčić u Rijeci u četvrtak je organiziran obilazak gradilišta zgrade Dječje kuće, poznate i kao Ciglena zgrada, te je potom predstavljen program za 2020. godinu programskog pravca Dječja kuća projekta Rijeka 2020 - Europske prijestolnice kulture
Radovi na gradnji počeli su u ožujku, a do sad je obavljen velik dio konstrukcijskih radova. Specifičnost ove gradnje je da se unutar izvornog plašta od cigala izgradila unutrašnja betonska konstrukcija zgrade, a dotadašnja unutrašnjost je uklonjena. Pročelnik Odjela riječke gradske uprave za kulturu Ivan Šarar istaknuo je da nigdje u blizini nema sličnog projekta te ocijenio da je to najbolja dugoročna investicija. Dječja kuća je namijenjena u potpunosti radu s djecom i roditeljima. Naglasak će biti više na razvoju kreativnih vještina djece, poput video i audio montaže, rada na video igrama, internetu i novim medijima te tehnologijama, a manje na izvedbenim programima u kojima su djeca samo publika, rekao je Šarar.
Otvaranje Dječje kuće planira se u sklopu sljedećeg dječjeg festivala Tobogan, u lipnju 2020.
Izvođač radova je tvrtka ING-Grad iz Zagreba, a vrijednost je 42 milijuna kuna, sufinanciranih iz fondova EU. U Dječjoj kući bit će niz prostora za radionice i kreativno izražavanje djece, višenamjenska dvorana s oko 110 mjesta u gledalištu, dječja knjižnica te krovna terasa za pripovjedno kazalište. Glavni projektant je riječki arhitekt Saša Randić.
Zamjenik riječkoga gradonačelnika Marko Filipović istaknuo je da se na ovoj lokaciji objedinjavaju aktivnosti ustanova u kulturi u potpunosti ili dijelom usmjereni radu s djecom, a to su Gradsko kazalište lutaka, Gradska knjižnica i Muzej moderne i suvremene umjetnosti. Naglasio je da je ukupno ulaganje u kompleks Benčić oko 148 milijuna kuna, od čega 68 milijuna pokrivaju europski fondovi.
Na predstavljanju programa Dječje kuće direktorica Rijeka 2020 Emina Višnić ustvrdila je da je ovo jedan od najvažnijih programskih pravaca EPK 2020 jer je to dugoročno ulaganje u buduće kreatore riječke kulture i njene korisnike.
Voditeljica ovog programskog pravca Jelena Milić istaknula je važnost aktiviranja djece kao aktivnih sudionika u kulturi. Rijeka gradi budućnost fizičkim prostorom i programom Dječje kuće.
Iz programa za 2020. godinu izdvojeni su novo izdanje festivala Tobogan, Mjesec dobre dječje knjige kao najveće regionalno slavlje čitanja od najmanjih nogu te odavanje počasti animiranom liku profesora Balthazara u vidu najveće izložbe ikada posvećenom ovom liku, igrališta, plaže i senzornog igrališta inspiriranih tim likom. Gradsko kazalište lutaka u sljedećoj godini slavi 60 godina djelovanja pa priprema niz događanja, među kojima se izdvajaju premijere lutkarskog kabarea 'Bomboniera Variete!' prema motivima iz povijesti Rijeke i ovog kazališta te predstave 'Oh la la!' u suradnji s Dječjom kućom poezije i kreativnosti Tingueux iz Francuske i Dječjom kućom