Uoči blagdana Svih svetih u Zagrebu počinje sedmi 'Zagrebi! festival', kojemu je središnja tema smrt kao oblik prijelaza i fenomen kojim su fascinirane sve velike svjetske civilizacije, a ona je i u fokusu prva dva festivalska predavanja koja će se u srijedu održati u Kulturno-informativnom centru. Festival donosi brojne zanimljive performanse, izložbu radova slavnih suvremenih umjetnika, predavanja te svjedočenja o iskustvima bliske smrti
Boris Perić i Tomislav Pletenac će u predavanju 'Vampiri – estetizacija života poslije smrti' predstaviti mitove o vampirima, od kineskih crvenookih čudovišta do grčke Lamije, drevnog Egipta, pretkršćanske Europe, srednjega vijeka i kneza Vlada Tepeša, pa sve do danas, a nakon njih će Josip Zanki govoriti o mirilima, malo poznatom pogrebnom običaju.
Tema smrti odabrana je za festival kao fenomen na kojemu su civilizacije stvarale svoje religijske i eshatološke sustave, konstruiravši tim putem mehanizme pomoću kojih se u kaos unosio red. Zbog snage da djeluje na promjenu osobnosti, smrt je i jedno od najjačih sredstava za psihološku manipulaciju, odnosno oblikovanje svijesti po obrascima, koje najčešće postavljaju prosvijećene elite i time potvrđuju svoju poziciju moći i kontrole, stoji u najavi festivala.
U stvaranju umjetničkog djela, suprotno od civilizacijskog shvaćanja, smrt predstavlja završetak idejnog procesa. Estetizaciju doživljaja smrti u svojoj blizini i vlastite smrtnosti predočit će skupna izložba 'Smrt – početak kraja ili kraj početka', koja se otvara u četvrtak u Laubi – kući za ljude i umjetnost. Izložit će se djela Dimitrija Bašičevića Mangelosa, Tomislava Gotovca, Željka Jermana, Vlade Marteka, Mladena Stilinovića, Dorothy Cross (Irska), Jana Fabrea (Belgija), Antuna Maračića, Pave Urbana i Ksenije Turčić, koje su odabrali Darko Šimičić i Emil Matešić
Prigodom otvorenja nadahnuta smrću Marilyn Arsem iz SAD-a izvest će svoj petosatni performance 'Na rubu', Victor Agius s Malte rekonstruirat će akciju svog pokapanja u obiteljsku grobnicu na otoku Gozo, a Mario Periša će u interaktivnom performansu 'Selfie: Camera obscura jest Camera lucida' leći u lijes iz kojeg će gledati projekciju ključnih slika iz vlastitog života. Isto će moći napraviti i posjetitelji izložbe, uz vlastiti CD ili DVD.
Kao dio jednog od najkreativnijih svjetskih umjetničkih projekata, kod Teslinog spomenika u središtu grada postavit će se zagrebačka inačica 'Prije no što umrem…', projekta u okviru kojega je tajvansko-američka umjetnica Candy Chang, nakon gubitka voljene osobe, na zid u svom susjedstvu ispisala rečenicu 'Prije no što umrem, želim ...'. Njezini su sugrađani praznu crtu nadopunili vlastitim riječima o smislu života, u čemu je ona pronašla utjehu. Do danas ima više od 525 takvih zidova, u više od 70 zemalja.
Zagrebi! festival završava također s predavanjima - srpski povjesničar umjetnosti i kustos Marko Stamenković govorit će o smrti kroz pitanje o (samo)ubojstvu filozofije, dok će umirovljeni pukovnik američke vojske John B. Alexander, jedan od glavnih aktera bestselera i filma 'Muškarci koji bulje u koze', svjedočiti o iskustvima bliske smrti.
Ove godine su profesionalni fotoreporteri i ljubitelji fotografije prvi put pozvani da dokumentiraju sva zbivanja vezana uz festival, te mjesta i događaje koja nose neka obilježja fenomena smrti. Foto natječaj 'Smrt početak kraja ili kraj početka' dio je projekta Skrivena javna mjesta grada, a otvara se 29. listopada na stranici www.mediapitch.net.
Festival će trajati do 31. listopada, a izložba u Laubi će biti postavljena do 19. studenog.