distopijski romani

Strah od Trumpa?: Nakon njegove pobjede, mahnito se kupuju 1984. i Sluškinjina priča

08.11.2024 u 20:27

Bionic
Reading

Distopijske knjige, poput 'Sluškinjine priče' autorice Margaret Atwood i '1984.' autora Georga Orwella, ponovno su među naprodavanijim knjigama, a uzlet njihove popularnosti pripisuje se povratku Donalda Trumpa u Bijelu kuću

Rezultati američkih izbora usmjerili su čitatelje da se ponovno upoznaju s turobnom budućnošću prikazanu u tim distopijskim djelima, piše Euronews. 'Sluškinjina priča', tako se popela na drugo mjesto ljestvice najprodavanijih knjiga američkog Amazona, ostvarivši skok veći od 400 mjesta. Sličnu je popularnost roman doživio i za vrijeme Trumpova prvog mandata.

Riječ je o romanu objavljenom 1985., koji detaljno opisuje patrijarhalno društvo koje je žene lišilo slobode, ograničavajući njihova prava na reprodukciju pod krinkom kršćanskog morala. Po njemu je snimljena i vrlo uspješna istoimena TV serija. Tema romana očito je pogodila kritičare Trumpove izborne platforme, koja, među ostalim ide prema ograničavanju prava žena na pobačaj.

I drugi romani koji prikazuju mračne prognoze za budućnost također su skočili na ljestvici najprodavanijih. Tako je Orwellov klasik '1984.', koji prikazuje viziju Velike Britanije pod totalitarnom diktaturom koja kontrolira javnost putem masovnog nadzora i medijske propagande, skočio na 13. mjesto. Još jedan distopijski klasik, 'Fahrenheit 451' Raya Bradburyja, skočio je na 18. mjesto ljestvice. Roman je ime dobio po temperaturi potrebnoj da papir počinje gorjeti, a prati vatrogasca u totalitarnoj zemlji koji s kolegama spaljuje knjige, jer je njihovo čitanje proglašeno teškim zločinom kako bi se spriječilo neovisno razmišljanje stanovnika.

Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +3
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: SHAWN THEW

Euronews navodi da ne raste popularnost samo distopijskim romanima, pa je tako povijesna knjiga Timothyja Snydera 'O tiraniji: dvadeset lekcija iz dvadesetog stoljeća' na sedmom mjestu ljestvice. Snyder je izdao knjigu 2017. tijekom Trumpova prvog mandata, a prikazuje svoju zabrinutost zbog 'okreta Amerike prema autoritarizmu'.

Nisu ni samo knjige koje kritiziraju Trumpa skočile na ljestvici, nego se to dogodilo s pro-Trumpovim knjigama. Memoari bivše i buduće prve dame Melanije Trump 'Melania' na vrhu su Amazonove liste, a 'Brđanska elegija' (Hillbilly Elegy) novoizabranog potpredsjednika J. D. Vancea na 33. mjestu, iako su jedno vrijeme bili i u prvih deset. Foto knjiga Donalda Trumpa 'Spasite Ameriku' (Save America) na 28. je mjestu.

'Knjige iz beletristike i publicistike koje prikazuju fašizam, feminizam, distopijske svjetove i desno i lijevo nastrojenu politiku uzletjele su na našoj ljestvici prodaje s rezultatima izbora', rekla je Shannon DeVito, direktorica knjiga Barnes & Noble. Kao primjere je navela 'Melaniju', 'O tiraniji' i najnoviji 'Rat' Boba Woodwarda koji pokriva odgovore Trumpa i predsjednika Joea Bidena na sukobe u Ukrajini i na Bliskom istoku.