Aparatići se postavljaju iz dva razloga – zdravstvenog, jer neravno položeni zubi i neravnomjeran odnos između zuba i čeljusti mogu izazvati niz problema poput povećanog i nepravilnog trošenja zglobnog diska i hrskavice pa sve do nemogućnosti obavljanja ispravne zubne higijene uslijed čega može doći do razvoja karijesa i bolesti zubnog mesa. Drugi razlog je estetika
'Istaknuti očnjaci baš su slatki', 'Aparatići su za djecu, što će to tebi?!', čuli ste to zasigurno milijun puta dok ste sa svojim bližnjima dijelili san o savršenom zagrizu (zdravstvena komponenta) i ravnim zubima (estetska komponenta). Istina je da su aparatići učinkovitiji ako se nose u ranijoj životnoj dobi, ali je li to razlog da odustanete od svog sna i da ne pokušate doći do savršeno ravnih zuba kakve ste oduvijek željeli imati? Ni najmanje! Svaki san treba se slijepo slijediti pa i ovaj, posebno kad u današnje vrijeme postoji nebrojeno puno metoda kojima možete to i izvesti. Aparatić… da, aparatić je skupno ime za sve njih, no pritom više ne mislimo isključivo na metalne bravice koje gordo stoje na prednjim plohama vaših zuba i koje zahtijevaju dodatnu brigu. Evo što želimo podijeliti s vama…
Zašto ga treba nositi?
Aparatići se postavljaju iz dva razloga – zdravstvenog, jer neravno položeni zubi i neravnomjeran odnos između zuba i čeljusti mogu izazvati niz problema poput povećanog i nepravilnog trošenja zglobnog diska i hrskavice pa sve do nemogućnosti obavljanja ispravne zubne higijene uslijed čega može doći do razvoja karijesa i bolesti zubnog mesa. Drugi razlog je estetika i ljepši osmijeh koji možete dobiti izravnavanjem zuba.
Izravnavanje zuba godinama se obavljalo samo fiksnim i mobilnim aparatićima (ne, nemojte ih nazivati protezama jer se taj termin koristi samo za nadomjestke svih zuba), a te metode nisu zastarjele ni danas. No postoje različite vrste aparatića, ali i načina na koji se oni postavljaju. Krenimo redom…
Fiksni i mobilni aparatić
Fiksni aparati ne mogu se skinuti. Na zube se lijepe adhezivnom tehnikom, a sastoje se od bravica pričvršćenih na svaki zub posebno. Mogu biti metalni, kompozitni, keramički ili safirni i nose se u periodu do dvije godine. Uz redovite kontrole i pravilnu higijenu, nakon tog perioda vaši zubi bit će posptuno ravni i ispravljeni.
Mobilne aparate, kako im samo ime govori, možete stavljati i uklanjati sami, no ovo se ne preporučuje starijim osobama. Iako su se granice pomakne, govori dr. Tamara Žaja Miličić, mobilni aparatići ne mogu jamčiti uspješno izravnavanje zuba starijima. Dok je s djecom posve drugačija situacija…
Lingvalna tehnika
Pacijenti koji ne žele da im se aparatić vidi na zubima mogu se odlučiti za „bravice“ koje se postavljaju s unutarnje strane zuba. Ovakav aparatić ne smeta usnama i lakše se čisti, no njegovo postavljanje ovisi o vrsti anomalije koja se tretira.
Nevidljivi aparati
Jeste li znali da zube možete ispraviti i tzv. udlagama? Od godine 1997. To je i više nego moguće. Uz pomoć Invisalign tehnike – terapija se izvodi uz pomoć 'alignera', nevidljivih udlaga koje pacijent nosi 24 sata i svaka dva tjedna promijeni udlagu. Udlage, koje se izrađuju u Kaliforniji gdje je tehnika i nastala, skidaju se samo kada pacijent jede i pere zube. Uopće se ne vide, a zube ispravljaju u jednakoj mjeri kao i fiksni aparatić. Zvuči idealno zar ne?
Svim aparatićima zajedničko je jedno – vratit će vam zube u položaj koji će, osim estetike, vašoj usnoj šupljini dati zdravlje koje joj je potrebno. Na vam je samo da se odlučite za 'zajedničko druženje jedan dulji period' te da se zaputite ortodontu koji će vam, sukladno stanju, odrediti koja vrsta aparatića je najbolja za vas.