Svake godine milijuni ljudi diljem svijeta prakticiraju različite dijete, plaćaju članarine u teretani, provode sate vježbajući te se nadaju da će postići besprijekornu figuru. No stručnjaci za pretilost došli su do novih zaključaka te tvrde da se problem viška kilograma ne nalazi u onome što jedemo i kako vježbamo, već u tome kako mislimo
'Tijelo i um su u neprestanoj komunikaciji, no um je ipak najbitniji jer utječe na način na koji se ponašamo', tvrdi nutricionistica Janet Thomson, autorica knjige 'Think More, Eat Less'. Janet Thomson je uvjerena da postajemo pretili zbog zbunjujućih poruka koje odašilje naš mozak, sabotirajući našu namjeru da smršavimo, piše Daily Mail
Stoga ako vam je itko ikada rekao da dobro izgledate, da ste bucmasti ili pak da je dijeta gubitak vremena, te poruke mogu dulje vrijeme ostati zapamćene. Iako možemo biti nesvjesni toga, naša emocionalna veza s hranom može postati toksična pa više nećemo jesti samo kada smo gladni ili pak prestati jesti kada smo siti.
No Janet Thompson smatra da se to uspješno može promijeniti te je osmislila program vježbi za mozak koje, kako vjeruje, mogu povećati šanse da postanemo i ostanemo vitki.
Razmislite o tome kako ćete izgledati i kako ćete se osjećati nakon što za mjesec dana uspijete skinuti višak kilograma. Biti ćete zdravi i vitki. Nakon toga zamislite kako ćete izgledati i osjećati se tri mjeseca nakon što smršavite te kako ćete se osjećati i izgledati šest mjeseci poslije. Ovoj vježbi posvetite punu minutu prije nego što navečer zaspete i minutu nakon što se ujutro probudite. Naime, stvaranje snažne pozitivne emocije pomaže u ojačanju vjere u vlastitu sposobnost za uspjeh.
Na papir napišite točno ono što želite postići: Želite li stati u traperice broj 38? Želite li trčati maraton? Bitan je i način kojim mislite ostvariti taj cilj: 'manje ću jesti' ili 'držat ću se strogog režima vježbanja'. To što želite postići i način na koji ćete to ostvariti pročitajte na glas dva puta dnevno.
Utvrdite svoje misli i obrasce ponašanja koji su vas omeli da u prošlosti ostvarite željeni cilj. Napravite listu svih stvari zbog kojih se najvjerojatnije debljate, a zatim napravite listu alternativnih ponašanja kojima namjeravate zamijeniti uvriježeno ponašanje.
Provodite vrijeme s osobama koje su već uspjele smršaviti ili imaju iste ciljeve kao i vi. Osobe s kojima provodite vrijeme direktno utječu na vaše ponašanje.
Vodite dnevnik prehrane. Zapišite sve što ste pojeli u jednome danu. Naime, istraživanja pokazuju da čak i ako svjesno ne ograničite unos hrane, dnevnik će vam pomoći da se kontrolirate.
Slijedite dva jednostavna plana ishrane: Nikada ne koristite hranu kao nagradu ili utjehu – jedite samo onda kada ste gladni. Nikada sami sebi nemojte zabranjivati određenu vrstu hrane, jer to će samo povećati vašu želju.