Na pitanje kako spriječiti simptome nadolazeće prehlade, stručnjaci su dali jednoglasan odgovor
Ispijanje većih količina vode ima veći efekt od cinkovih tableta, jedenja pileće juhe, inhaliranja pare i nanošenja spreja za nos.
Kako savjetuju stručnjaci, u svoj organizam počnite unositi veće količine vode s prvim osjećajem grebanja u grlu i intenzivnog curenja nosa. U ispijanju vode budite konzistentni. Ispijanjem čaše vode u razmaku od sat do dva dnevno, pobijedit ćete simptome nadolazeće prehlade.
Hidratiziranjem organizma najučinkovitije ćete se boriti protiv nadolazeće prehlade jer tijelo mora proizvesti sluz koja će vam pomoći da se oslobodite od napadajućih virusa. Kako otkrivaju stručnjaci, to nećete postići ako organizmu ne osigurate stalan dotok tekućine.
'Dišni sustav je obložen sluzi i sitnim vlasuljastim strukturama koje se nazivaju cilijama. One pomažu sluzi u potiskivanju nečistoća prema ždrijelu gdje gutanjem dolaze u želudac', objašnjava Vincent Racaniello, profesor na odsjeku mikrobiologije i imunologije na Columbia sveučilištu.
Kontinuirano ispijanje vode pomoći će proizvodnji sluzi, no to ipak ne znači da morate ispijati hektolitre vode na dan.
S hidratiziranjem organizma počnite već danas. Za početak, probajte si osigurati najmanje 7 do 8 sati sna. Ovaj vremenski period sna također će pomoći u hidratizacijskom procesu. Nedavna studija na području sna, promatrala je spavalačke navike zdravih muških i ženskih ispitanika u periodu od tjedan dana. Nakon toga, ispitanici su odvedeni u karantenu gdje su bili izloženi rinovirusima kako bi bilo utvrđeno na koliko će se ispitanika primiti ovaj tip virusa. Rezultati istraživanja, pokazuju da su ispitanici s kraćim snom ulovili rinovirus.
Spavanje također pomaže sluzi da izbacuje viruse iz tijela, no jednostavnije objašnjenje glasilo bi da prilikom sna, vaše tijelo može usmjeriti energiju prema imunološkom sustavu, što nije slučaj u budnom stanju, objašnjavaju stručnjaci.