Zašto djeca do tri godine nikako da shvate da ne znači ne? Znanstvenici kažu - zato što imaju dječju amneziju
Naime neuroznanstvenici su otkrili zašto djeca neprestano rade iste stvari unatoč našim učestalim zabranama i upornom ne.
Dr. Paul Frankland, znanstvenik iz Toronta, kaže da je to stoga što se kod djece ubrzano razvija hipokampus, dio mozga u koji se pohranjuju događaji i uspomene, no do treće godine taj se dio tako brzo razvija da dijete ne može formirati dugoročnu memoriju. Ta memorija postoji, ali do treće godine mozak je pohranjuje na različitim mjestima i dijete je jednostavno ne može prizvati u sjećanje.
Neuroni se počinju slabije razvijati nakon treće godine i tada dijete postaje sposobno formirati dugoročnu memoriju. Ovo stanje do treće godine znanstvenici nazivaju 'infant amnezijom'. Biološki gledano, hipokampus ima ulogu snimiti svaki događaj i spremiti ga u memoriju, no u prve tri godine troši se toliko energije na stvaranje neurona da ta osnovna zadaća nije ispunjena do kraja. Problem je, kaže Frankland, u tome što je mozak prebukiran.
Frankland je testirao teoriju na bebama miševima: naučio ih je kako uspješno proći kroz labirint, no nakon nekoliko dana oni bi ga zaboravili poput ljudskih beba. No kako se njihov mozak sporije razvija, nakon nekoliko dana zapamtili bi kako proći kroz labirint.