Pripadnici generacije Z naručuju hranu putem aplikacija za dostavu dva do tri puta tjedno, u usporedbi sa starijim generacijama koji to čine u pravilu samo jednom
Sve više mladih želi se baviti kreativnim poslovima. U Europskoj uniji, kreativne i kulturne industrije prepoznate su kao tržište koje je treće po stopi zapošljavanja, dok se u Hrvatskoj očekuje da bi broj zaposlenih u toj branši mogao porasti za čak 30 posto do 2033. godine.
Riječ je o dinamičnom poslu gdje radno vrijeme nije striktno definirano, posebice u situacijama kada se završava veliki projekt ili ako iznenada iskrsne neki važan zadatak koji ne može čekati do sljedećeg jutra. U takvom ozračju nije lako uvijek naći vremena za kuhanje, pogotovo tijekom tjedna s radnim vremenom od 9 do 5.
Nije stoga nikakvo iznenađenje da pripadnici generacije Z (rođeni između 1997. i 2012.) naručuju hranu putem aplikacija za dostavu dva do tri puta tjedno, u usporedbi sa starijim generacijama koji to čine u pravilu samo jednom.
Odlučili smo stoga istražiti što to točno za gablec jedu domaći mladi kreativci.
Dostava kao vid štednje slobodnog vremena
Prvo smo otišli do Kristine, mlade PR-ovke, koja je baš naručivala obrok. Ona je, kaže, jedna od klasičnih mladih osoba iz kreativne industrije – nakon posla svoje slobodno vrijeme ne želi potrošiti na kuhanje već ga radije iskoristi na druge aktivnosti poput treninga, čitanja ili običnog odmora uz TV.
'Na poslu mi je zato jednostavnije naručiti. Još ranije sam se pretplatila na Wolt+ tako da ne moram plaćati dostavu, a i sviđa mi se ta platforma jer ima najveći izbor restorana. To mi je važno jer nikad ne znam što će mi se taj dan jesti, nekad je to tortilja, a nekad wok', ističe nam dok lista kroz dnevnu ponudu aplikacije.
Wolt je u ovom trenutku najveća dostavna platforma u Hrvatskoj koja surađuje s najboljim i najpopularnijim restoranima i trgovinama u više od 35 hrvatskih gradova, s time da se na platformi nalaze i pojedina imena koji nisu na drugim aplikacijama. Jedno od njih je i Batak, koji je upravo zapeo za oči Kristini.
'Kod mene vrijedi pravilo da bez mesa nema ni obroka', govori nam kroz osmijeh Kristina te se odlučuje za gurmansku pljeskavicu, pommes frites i jednu lepinju.
Slanje ručka uz Wolt Gift
Od zadnjeg klika do dostave prošlo je manje od pola sata i ona je već uživala u svom obroku kako bi bila spremna za daljnje zadatke. Dok ona objeduje, skočili smo do našeg drugog sugovornika – grafičkog dizajnera Vite. On je jedan od mladih kreativaca koji odskače od prosjeka jer u pravilu kuha svoje obroke, no priznaje da se tu i tamo voli počastiti s hranom iz restorana, pogotovo za neke važnije dane, kao što je danas kada su uspješno završili jedan projekt. Tada uvijek naruči nešto što osobno ne priprema, odnosno u ovom slučaju punjenu vješalicu i domaći krumpir iz Batka.
'Uvijek naručujem preko Wolta jer imaju stvarno praktično sučelje, ali i širok izbor restorana. Osim toga, kontinuirano uvode nove mogućnosti i opcije kod dostave', navodi Vito, dok završava svoju narudžbu, ali pritom ne gasi aplikaciju.
Kako nam kaže, čuo se jutros s frendom s faksa koji je ekstra loše volje jer općenito ne voli ponedjeljke, a i zaboravio je k tome ponijeti ručak od doma. Stoga ga je Vito odlučio iznenaditi uz pomoć opcije Wolt Gift koja omogućuje jednostavno slanje poklona putem Wolta, uz personaliziranu poruku. Putem ove opcije možete poslati još neku sitnicu, jer platforma omogućuje i brzu dostavu namirnica, elektronike, proizvoda za kućne ljubimce, cvijeća, proizvoda iz specijaliziranih lokalnih trgovina poput domaćeg mlijeka, mesa iz OPG-ova i još mnogo toga.
Wolt Double Order – dvije dostave, jedna naknada
Iz Submarinea je odabrao French Burger i Truffle Grana Padano krumpiriće te ih poslao kolegi za jedan odličan i neočekivani gablec. Kako je Viti stigla dostava, tako mu je i došla poruka zahvale od prijatelja.
'Eto, nadam se da sam mu sada malo uljepšao taj ponedjeljak', uz osmijeh će Vito.
Za kraj smo se još uputili kod Ivane, Senior social media managerice i velike zaljubljenice u nogomet. Potonja informacija nam je trenutačno važna jer je upravo „najljepši sport na svijetu“ razlog zašto ovog ponedjeljka nema ručak. S njom smo se, naime, vidjeli dan nakon utakmice Francuske i Hrvatske u kojoj su Vatreni na jedanaesterce nesretno ispali iz Lige nacije.
'U pravilu si skuham večer prije obrok i onda ga ponesem na posao, no ovoga puta su mi se malo omeli planovi', kaže Ivana.
U situacijama kao što je ova okreće se Woltu i to u pravilu naruči burger, jer zna da se radi o jelu od kojega će se sigurno najesti. Njene klasične adrese su Burger Bar, McDonald's i Submarine, a ovoga se puta odlučila za potonju opciju. S njihova menija odabrala je Burger Sliderse, Vegan Habibi salatu i Coca Colu zero. Taman što je mislila naručiti, javila se njena kolegica koja je izrazila želju za pomfritom od batata i šopskom salatom iz Batka.
'Iskoristi Double Order na Woltu, ionako su Submarine i Batak jedan pokraj drugog na Radničkoj', doviknula je kolegica Ivani.
Uz opciju 'Double Order' je moguće istovremeno naručiti iz dva restorana i platiti samo jednu naknadu za dostavu, što je super praktično. Ivana je tako i napravila – sebi je naručila ručak iz Submarinea, dok je kolegici uzela pommes frites od batata i šopsku salatu iz Batka. Narudžbe su stigle prije nego li smo stigli dovršiti razgovor s Ivanom, tako da smo je ostavili da u miru ruča.
Iz našeg malog istraživanja je jasno kako dostava nije luksuz, već nezaobilazan dio suvremenog načina života koji olakšava svakodnevicu, što možemo vidjeti i na primjeru naših sugovornika koji se uz pomoć Wolta riješili današnji ručak.