Sezona skijanja nosi dugo iščekivane zimske radosti i aktivan je odmor idealan za punjenje baterija, ali skijaški su sportovi opasni. Potrebno je znanje, iskustvo i oprez kako se idilično zamišljen zimski odmor ne bi pretvorio u ružno sjećanje
Skijaški palac, ozljeda meniskusa ili ligamenata u koljenu, povreda ramena i puno teže ozljede svake se sezone događaju na skijalištima, češće skijašima s manje iskustva, ali ne zaobilaze ni one koji skijaju godinama. Spremate li se na skijanje, važno je da tu rekreaciju shvatite ozbiljno i nikako se sami ne upuštate u tu avanturu ako do sada nemate većeg iskustva.
Uložite u sate skijanja
Što vam je bolja tehnika skijanja, manje su šanse da ćete se ozlijediti. Niste li skijaš s iskustvom, nemojte riskirati i uplatite školu skijanja.
Provjerite svu opremu
Bez obzira na iskustvo, prije odlaska na skijanje uvijek se preporučuje skije ili dasku za bordanje, ali i ostalu opremu, dati na pregled u profesionalni servis.
Ne pretjerujte sa skijanjem
Kako piše britanski Ski club, nije mudro odmah dati sve od sebe i svakodnevno bez pauze skijati do zatvaranja žičare. Stručnjaci kažu da je umor na vrhuncu oko tri sata poslijepodne treći dan skijanja i tada se možete lakše ozlijediti. Zato se radije između spustova odmarajte i uživajte s manjom šansom za ozljedu. Također, na stazu ne odlazite nezagrijani, važno je da mišiće istegnete i zagrijete.
Silazak s vučnice
I tu je potreban oprez jer se ljudi pri nezgodnom silasku ili padu preko tuđih skija lako ozljeđuju.
Zaštitite koljena samo ako ste već imali ozljede
Neki liječnici ne preporučuju steznike za koljena skijašima koji su zdravi jer dodatno osiguranje može spriječiti pravilno kretanje mišića pod raznim opterećenjima tijekom kretanja i izazvati više štete nego koristi. Općenito, ozljede koljena najčešće su kod skijanja budući da je prvi susjedni zglob ispod koljena čvrsto fiksiran u pancericama, odnosno čizmama za skijanje. Osim ozljeda meniskusa i ligamenata, česte su i ozljede ramena.
Iskusni borderi pak znaju da je zgodno imati štitnike za koljena, ali najvažnije je imati štitnike na zapešćima jer kod padova unatrag automatski stavljamo ruke kako bismo se zaštitili pa su česte ozljede ručnih zglobova.
Uvijek nosite kacigu
Od sve opreme koju morate imati, kacigu treba posebno napomenuti jer puno je skijaša sigurno u svoje iskustvo i znanje, ali nikada ne znate kada ćete nezgodno pasti i udariti glavom. Zbog nenošenja kacige i najbezazleniji pad može imati kobne posljedice.
Odjeću i opremu prilagodite vremenskim uvjetima
Specijalist ortoped Ranko Bilić iz klinike Bilić Vision upozorava da jedan od uzroka ozljeda na skijanju može biti i pothlađenost: 'Kada je tijelo pothlađeno i tjelesna temperatura je snižena, dolazi do drhtanja, mišići postaju sve krući i tijelo ima slabiju koordinaciju pokreta. Također, prilikom pothlađenosti može doći do nižeg stupnja svjesnosti ili zbunjenosti. Svi prethodno navedeni simptomi najčešće uzrokuju padove i zimske ozljede, a osobito ako se zimi bavite rekreacijskim ili sportskim aktivnostima.'
Izbjegavajte alkohol na stazi
Miris kuhanog vina uz dobro društvo gotovo svakoga mami da se zagrije na hladnoj skijaškoj stazi, ali alkohol umanjuje koncentraciju i time riskirate kakvu ozljedu. Čašu kuhanog vina radije sačuvajte za večer, na toplom i sigurnom.
A što u slučaju nesreće?
Hrvatska gorska služba spašavanja savjetuje da u slučaju nesreće probate ostati prisebni, označite mjesto nesreće skijama, a unesrećenog i sebe zaštitite od neposredne opasnosti do dolaska pomoći odnosno novog pada, padajućeg kamenja, gušenja, hladnoće…