Debljina je i dalje bolest koja se nedovoljno dijagnosticira i liječi, a povezuje se s drugim bolestima, uključujući kardiovaskularne, metaboličke i psihološke poremećaje, upozoravaju stručnjaci
Prema podacima Europske unije, Hrvatska ima najveći udio pretilih i preuhranjenih osoba, s čak 65 posto stanovništva, što je znatno iznad europskog prosjeka od 53 posto.
Na edukativnom sastanku na kojem je predstavljena platforma 'Istina o debljini', namijenjena edukaciji o debljini, sudjelovali su dr. Davorka Herman Mahečić, specijalistica interne medicine i endokrinologije iz KBC-a Zagreb i akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila.
Debljina još uvijek ostaje neprepoznata i neliječena: dijagnozu (E66) dobije samo dva posto, a lijek protiv debljine tek jedan posto onih koji bi to trebali.
Liječnici su upozorili i kako liječenjem debljine pomažemo pacijentima da riješe svoj osnovni zdravstveni problem, ali i naglasili da samo 1,3 posto pretilih osoba u Hrvatskoj prima lijekove za liječenje debljine.
Dr. Davorka Herman Mahešić naglasila je da nije u potpunosti točno da su Hrvati najdeblja nacija u Europi, jer je naša dalmatinska prehrana, poznata po svojoj iznimnoj kvaliteti i mnogi je stručnjaci smatraju jednom od najzdravijih na svijetu.
'Mi smo tu bili vrlo iskreni i malo smo drukčije priznavali te brojke o pretilosti i zbog toga su takvi rezultati. Stvarno ne mislim da smo primjerice, deblji od Engleza. Ono što me iskreno rastužuje što mi imamo našu dalmatinsku prehranu koja je najzdravija no toga se ne držimo', rekla je.
Dodala je da debljina nikako nije samo estetski problem jer se s njom povezuje čak 229 različitih zdravstvenih problema.
'Debljina se danas gleda kao jedna fizička mana, i kao znak slabosti karaktera', rekla je.
Novi lijek za liječenje debljine
Kako je najavljeno na ovom sastanku, Hrvatska je među prvim zemljama srednje Europe čiji će građani s dijagnozom debljine imati pristup lijeku za mršavljenje čiji je aktivni sastojak semaglutid u dozi od 2,4 mg. Liječnici naglašavaju da uspješno liječenje debljine zahtijeva i promjenu životnih navika, uključujući zdravu prehranu i tjelesnu aktivnost.
Dr. Herman je pojasnila kako je semaglutid namijenjen osobama s indeksom tjelesne mase (BMI) iznad 30, odnosno iznad 27 uz prisutnost dodatnih zdravstvenih komplikacija.
Akademik Miličić je istaknuo da su istraživanja pokazala sigurnost semaglutida kod dijabetičara, osobito u pogledu kardiovaskularnih ishoda, te da lijek ima kardioprotektivni učinak, štiti periferne arterije i bubrege, regulira masnoće u krvi i pomaže u smanjenju tjelesne mase kod pretilih osoba.
Lijek za liječenje debljine moći će propisivati svi liječnici, uključujući obiteljske liječnike i specijaliste, a primjenjivat će se injekcijom jednom tjedno. Neki pacijenti će lijek možda morati koristiti dugotrajno, ali to neće biti slučaj za sve. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) neće pokrivati trošak lijeka, koji će iznositi 140 eura, a očekuje se da će biti dostupan početkom svibnja.
Liječnici upozoravaju na moguće kontraindikacije, koje su uglavnom vezane uz alergijske reakcije i preosjetljivost, ali ističu da se lijek općenito dobro podnosi.