ZA BOLJE ZDRAVLJE

Koja hrana ima ljekovita svojstva

21.05.2013 u 15:11

Bionic
Reading

Nekad davno znalo se da za određena stanja pomaže određena namirnica, ali nije se znalo zašto je tome tako. Zahvaljujući kemijskoj analizi hrane danas uglavnom znamo u čemu je tajna ljekovitosti. Zanimljivo je da se ljekovitost vrlo često krije u niskokaloričnoj biljnoj hrani

Za jačanje imuniteta i poboljšanje općeg stanja organizma odlične su gljive shiitake, jogurt, kefir, zeleni čaj i govedina.

Bijeli, zeleni i crni čaj sadrže raznovrsne polifenole, koji se uspješno bore protiv slobodnih radikala, odgovornih za oksidaciju stanica, odnosno ubrzano starenje i nastanak nekih zloćudnih i degenerativnih bolesti. Inače, svi navedeni čajevi dobivaju se od iste biljke, razlika je u stupnju fermentacije u listovima. Crno vino u malim količinama još je jedan izvor visokovrijednih polifenola, kao i rajčica (likopen djeluje antikancerogeno). Rajčica sadrži i puno vitamina A, a podjednako su zdrave svježa rajčica i sok od rajčice (k tome je rajčica odlična baza za brojne umake - višestruko je zdravija od vrhnja). Borovnice su također odličan izvor flavonoida i brojnih vitamina, a slično djeluje i drugo bobičasto voće poput malina, kupina, brusnica i ribiza.

Riba, posebno plava, izvor je zdravih omega-3 masnih kiselina, vitamina skupine B i kalcija. Vitamini skupine B nužni su za pravilan razvoj i rad živčanog sustava, a kalcij je odgovoran za zdravlje kostiju, kose i noktiju. Odličan izvor B vitamina su i mahunarke, cjelovite žitarice i jaja, a orašasti plodovi sjajan izvor zdravih masnoća. Dosta kalcija ima i u mlijeku i mliječnim proizvodima.

Probajte juhu od bundeve

Iz svega rečenog nije teško zaključiti zašto se mediteranska prehrana smatra vrlo zdravom jer se bazira na ribi, rajčici, češnjaku, peršinu, crnom vinu i mnoštvu svježeg ili kratko kuhanog povrća. Peršin je ljekovita trava, a njegov sok je jedan od najmoćnijih, pa ga treba uzimati u malim količinama (snažan je diuretik pa se koristi kod nekih bolesti bubrega i mokraćnih putova, pomaže kod upale prostate, u liječenju dijabetesa, žutice i drugih bolesti jetre, protiv celulita, bora, bolne menstruacije, natečenih kapaka). Češnjak se inače oduvijek smatra lijekom: djeluje antiseptički i antibiotski (uništava većinu mikroba, herpes viruse i kvasne gljive), snižava kolesterol, trigliceride i krvni tlak (općenito blagotvorno djeluje na zdravlje srca i krvnih žila), pomaže u liječenju gripe i plućnih oboljenja, djeluje antiparazitski (u narodu se koristi i za izbacivanje dječjih glista).

Pivski i pekarski kvasac vrlo su ljekoviti, ali, nažalost, rijetko se koriste u čistom obliku u prehrani ljudi: djeluju odlično protiv smetnji probave, žuči i jetre, poboljšavaju zdravlje kože i zubi, smanjuju upalne procese, djeluju antikancerogeno i antibiotski, pomažu u liječenju posljedica stresa, djeluju protiv anemije i prirodni su inzulin, pa pomažu u liječenju dijabetesa.

Gotovo sve vrste voća i povrća čine listu zdravih namirnica, a većina njih je i ljekovita, zahvaljujući velikoj koncentraciji vitamina i minerala. Iako s voćem i povrćem teško možete pogriješiti, posebno bismo preporučili brokulu, luk, tikvice, bundevu, mrkvu, šparoge, limun, grejp i ostale citruse, špinat, lubenicu i dinju.