OSAMLJENI I NESRETNI

Kriza srednjih godina nastupa već u tridesetima

29.09.2010 u 15:20

Bionic
Reading

Britanci u tridesetim i ranim četrdesetim godinama života nesretni su kao nijedna druga dobna skupina, pate od usamljenosti i depresije nakon što pritisak na poslu ili u vezi počnu uzimati svoj danak, pokazala je studija

Istraživanje je pokazalo da svaki peti ispitanik u dobi između 35 i 44 godine želi bolje odnose s obitelji, a svaki treći je izjavio da bi mu odnos s partnerom bio bolji da manje radi.

Više od 20 posto požalilo se na samoću, a pet posto uopće nema prijatelja.

'Ranije smo krizu srednjih godina povezivali s ljudima u kasnim četrdesetim i pedesetim godinama života, no studija pokazuje da ona pogađa ljude ranije nego što smo mislili', rekla je Claire Tyler, izvršna direktorica savjetovališta Relate.

'Tada počinju prave teškoće - osnivate obitelj, pritisak na poslu može postati neizdrživ, a novčane teškoće prevelike', dodala je.

Istraživanjem je otkriveno da je 22 posto ispitanika patilo od depresije zbog loše veze, a 40 posto varalo je svoje partnere.

Studija, kojom su bile obuhvaćene 2.004 odrasle osobe u svim dobnim skupinama, pokazala je da su novčani problemi i zasićenje najveći problemi u vezi, a naštetiti joj mogu i problemi u komunikaciji, dugotrajno ostajanje na poslu te podjela kućanskih poslova.

Načini na koji ljudi komuniciraju s prijateljima značajno su se promijenili s modernom tehnologijom, pa su e-mailovi i sms-ovi postali popularniji od komunikacije 'licem u lice'.

Četvrtina roditelja izjavila je da se služe društvenim mrežama poput Facebooka i MySpacea za održavanje kontakta s djecom, a deset posto uopće s djecom izravno ne komunicira.

Odnosi s ocem osobito su na udaru, pokazalo je istraživanje po kojem trećina rastavljenih očeva uopće ne viđa svoju djecu, u odnosu na deset posto majki.