Novčanici su nam sve tanji, ali žene se ne predaju. Budući da nemaju novca na bacanje ni za odlazak u kozmetički salon, pokušavat će se same depilirati i eksperimentirati s tretmanima protiv bora na licu. Posljedice su često takve da ih poslije ni u salonima više ne mogu otkloniti
Uslijed recesije, sve je više žena koje kozmetičke tretmane provode same u vlastitoj kupaonici. No ako niste oprezni, trenutačna ušteda može se pretvoriti u noćnu moru – ožiljke po licu i tijelu, i na kraju, financijski fijasko.
Brojni kozmetički saloni prijavljuju novi trend – popravljanje pogrešaka nakon što žene zabrljaju kada kod kuće žele laserom ili voskom skinuti dlake na nogama ili pak provoditi razne tretmane protiv bora na licu, pa čak i one agresivnije.
Nekada su žene mahom kod kuće bojale kosu i trepavice te skidale dlačice s nogu koristeći razne tehnike, ali u novoj eri kućne tehnologije to je malo kompliciranije. Danas imamo ultrazvučne valove za tretmane protiv celulita, dlake možemo skidati laserom te bezbrojne kemijske pilinge koji se mogu naručiti putem interneta.
Stručnjaci upozoravaju da je trend 'uradi sam' krenuo negdje početkom godine, a dermatolog Mervyn Patterson iz britanske estetske klinike Woodford ispričao je s kakvim posljedicama im se najčešće javljaju žene.
'Žene često koriste laser kojim tretiraju dlake na nogama i drugdje po tijelu, čak i ispravno, ali jednostavno ne uvide da je taj tretman neprihvatljiv za njihovu kožu, a unaprijed ga ne isprobaju na manjoj površini i ne pričekaju da vide reakciju. Neželjene posljedice poput peckanja i crvenila kože obično se počnu javljati nakon 12 do 24 sata', rekao je Patterson.
U klinici takve 'nevolje' saniraju skupim kremama i tretmani koji na kraju stoje i više stotina funti.
'Ljudi vjeruju ako u uputama piše da je proizvod siguran i za kućnu uporabu i da neće biti problema. No često nije tako. Laseri za kućnu uporabu imaju manju snagu nego oni u salonima i zato su rezultati lošiji, što dovodi u iskušenje da ih se koristi na način kako nije propisano', dodaje dermatolog.
Nadalje, kosa je čest problem 'kućne radinosti'. Žene stave krivi omjer sastojaka, što im 'spali kosu', a često rane i tjeme. U najboljem slučaju, promašaji završe samo neravnomjerno obojenom kosom. I ne samo boje, već i razni preparati za 'zdravlje kose', moraju se pažljivo dozirati.
Kemijski pilinzi lica pri tretmanima protiv bora također mogu biti vrlo opasni, jer je riječ o kiselinama koje se nanose na lice gdje je koža najosjetljivija. Crvenilo je najmanje što vas može zadesiti. Jednako tako, ako uslijed kućnog tretmana čišćenja lica želite parenjem otvoriti pore, budite više nego oprezni. Koristite prokušana blaga ulja i kreme.
Čak milijun i pol dolara prošle je godine utrošeno na sanaciju oštećenja uzrokovanih kućnim tretmanima ljepote. Stoga, najprije testirajte proizvod na manjoj površini kože i informirajte se dobro o svemu što poduzimate.