Okusi, mirisi i zvuci Dalmacije širili su se ovih dana na drugom Festivalu maslinovog ulja u Zagrebu. Najpoznatiji hrvatski maslinari predstavili su svoja ulja, a 7000 posjetitelja moglo je uživati u brojnim predavanjima, degustacijama i izložbama
Maslinovo ulje je po svom sastavu gotovo idealna masnoća
Svi koji su tih dana pohodili Festival ulja složit će se u jednom: maslinovo ulje je kralj među uljima. Osim što je vrlo ukusno i odlično se sljubljuje s hranom, vrlo blagotvorno utječe i na zdravlje.
Sadrži antioksidanse koji usporavaju starenje, a redovito konzumiranje maslinovog ulja pruža zaštitu od kroničnih degenerativnih bolesti te osnažuje imunološki sustav.
Nezasićene masne kiseline te vitamini A, D, E i K iz maslinovog ulja smanjuju tzv. loši kolesterol i štite od nastanka nekih vrsta karcinoma.
Rezultati nekih grčkih istraživanja pokazali su da mediteranska prehrana u cjelini snižava povišeni tlak, a velike zasluge pripale su naravno maslinovom ulju.
Zbog svih ovih blagodati, ali i izvrsnog okusa, maslinovo ulje je preporučljivo što više koristiti u prehrani.
'Istina da ne kuham baš previše, no maslinovo ulje je zastupljeno u mojoj prehrani. Čak ponekad pržim i pomfrit na maslinovom ulju. Što se tiče nekih starih recepata, čula sam da ga nije preporučljivo nanositi na kožu tijekom ljeta, jer privlači sunce, a ne pruža nikakvu zaštitu', rekla nam je voditeljica Nevena Rendeli, koja je bila moderatorica zadnje večeri Festivala maslinovog ulja.
Maslinovo ulje odlično je u svim salatama kao začin, a bez kapi maslinova ulja nezamisliva je riba na gradelama i blitva.
U prehrani se još upotrebljava i kao sastojak za pizze, pogače i kruh. Odlično se slaže sa sirevima kao što su feta i mozzarella, ali i s mirisnim začinskim biljem, rajčicom, patlidžanom, tikvicom, radičem, rikolom, lećom i drugim namirnicama.
U Hrvatskoj se po čovjeku godišnje troši tek litra i pol maslinovog ulja, dok se u drugim mediteranskim zemljama troši čak 15 do 20 litara maslinovog ulja.
Kod korištenja maslinovog ulja treba imati na umu da ono s godinama oksidira, pa ga je najbolje potrošiti u roku od dvije godine.