jesu li opasne?

Svi ih koriste, a ni ne znaju što čine tijelu: Evo što se saznalo o žvakaćim gumama

26.03.2025 u 07:26

Bionic
Reading

Žvakaće gume otpuštaju stotine čestica mikroplastike izravno u usta, pokazala je studija predstavljena u utorak, koja je ipak oprezna kada se radi o njihovom eventualnom utjecaju na zdravlje potrošača

Mikročestice plastike već su otkrivene u zraku, vodi, hrani, ambalaži, sintetičkom tekstilu i kozmetici. Svaki dan ih ljudi gutaju, udišu ili dolaze u kontakt s njima kroz kožu.

Od pluća preko bubrega do mozga, mikroplastika je pronađena u gotovo svakom dijelu ljudskog tijela. Iako znanstvenici nisu sigurni u njihov utjecaj na zdravlje, nekoliko ih je već oglasilo uzbunu.

Mikroplastika ulazi u tijelo putem žvakaće gume

'Ne želim plašiti ljude', rekao je za AFP Sanjay Mohanty, glavni autor studije koja je predstavljena na sastanku Američkog kemijskog društva i poslana na recenziranu publikaciju, ali još nije objavljena.

Ne postoje dokazi o izravnoj vezi između mikroplastike i promjena u ljudskom zdravlju, kazao je taj istraživač sa Sveučilišta Kalifornija u Los Angelesu (UCLA).

On je naglasio da je cilj studije bio pokazati malo istraženi put kojim sićušne, često nevidljive plastične čestice ulaze u ljudska tijela: putem žvakaće gume.

Više od 600 čestica

Lisa Lowe, doktorandica na UCLA-i, prožvakala je sedam komada deset različitih marki, a zatim je dala svoju slinu na kemijsku analizu: jedan gram gume za žvakanje u prosjeku je oslobodio 100 čestica mikroplastike, ali neke su ih gume oslobodile i više od 600.

Znanstvenici ističu kako to znači da bi osobe koje prožvaću 180 žvakaćih guma godišnje mogle unijeti 30.000 čestica mikroplastike.

To je ipak neznatna količina u usporedbi s mnogim drugim mogućnostima za unos mikroplastike, napominje Mohanty. Na primjer, drugi su istraživači prošle godine procijenili da litra vode u plastičnoj boci sadrži u prosjeku 240.000 čestica mikroplastike.

Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Za Olivera Jonesa, profesora kemije na australskom sveučilištu RMIT, količina mikroplastike izmjerena u žvakaćoj gumi je 'vrlo mala' i progutane čestice 'vjerojatno prolaze kroz vas bez utjecaja'.

'Mislim da još ne bismo trebali prestati žvakati žvakaću gumu', kaže on.