Žene menopauzu većinom doživljavaju kao strašno životno razdoblje koje će trajati zauvijek, a strašenja nemogućim valunzima, nesanicom ili debljanjem nimalo ne pomažu
Fiziološke promjene kroz koje žene prolaze u menopauzi uzrokovane su prestankom lučenja spolnih hormona iz jajnika, posebice estrogena, a tom razdoblju prethodi višegodišnje razdoblje u kojem jajnici postupno gube svoju normalnu funkciju.
Uz gubitak mjesečnice, žene se suočavaju i s drugim mnogobrojnim simptomima koji im odjednom počinju otežavati svakodnevicu. To su najčešće kroničan umor, napetost i razdražljivost, nesanica, valovi vrućine, noćno znojenje i gubitak libida, ali se pojavljuju i stanja urogenitalne atrofije, osteoporoze, pretilosti, kardiovaskularnih pa i ponekad zloćudnih oboljenja. No menopauza je dio života i zdravijim načinom življenja svaka joj se žena može prilagoditi te opet uspostaviti normalan životni ritam.
Mit: Nagli izostanak mjesečnice
Iako većina žena to tako zamišlja, činjenica je da se promjene u ciklusima mogu događati tri do pet godina u pripremama za menopauzu, a sve zbog fluktuacije u jajnicima. Kako jajnici ponekad rade brže, a ponekad usporavaju, mijenja se i razina hormona pa se ciklusi skraćuju ili opet vraćaju na dulji razmak. Trebate znati da je prosječna dob za ulazak u menopauzu 51 godina života.
Mit: Sve žene jednako osjećaju navale valova vrućine
Prema nedavno objavljenoj studiji na sveučilištu u Pennsylvaniji, oko tri posto žena uopće ne doživljava navale vrućine odnosno valunga. Nadalje, oko 17 posto žena tijekom menopauze prolazi kroz blage valunge ostale osjećaju umjerene ili jake navale vrućine. Studija je također pokazala da oko 15 posto žena, nažalost, valunge osjeća ostatak života. Frustrirajuće je također to što do danas liječnici nisu do kraja otkrili zašto se valunzi pojavljuju iako je pronađena poveznica u dijelu mozga koji služi kao regulator tjelesne topline zaslužan za iznenadne valove vrućine. Drugi je okidač svakako stres, a nije zgorega da simptome usporedite s majkom jer ima nešto i u genetici.
Mit: Nema načina za borbu s valunzima
Osim terapija, o kojima odluku trebate donijeti s liječnikom, postoje biljne tablete koje mobu ublažiti sve nuspojave menopauze. Osim toga, valunge možete lakše pretrpjeti ako se slojevito oblačite da uvijek budete spremni, a noći će biti lakše u nešto hladnijoj sobi. Također, preporuke su da prije spavanja ne pijete topla pića koja će vas dodatno ugrijati.
Mit: Hormonalne terapiju rade više štete nego koristi
Nisu za svaku ženu, ali nekima terapija s estrogenom može biti od velike pomoći. Kao što ćete i doznati u razgovoru s liječnikom, hormonalne terapije estrogenom ne preporučuju se ženama s određenim zdravstvenim stanjima jer mogu pojačati rizike. Ako primjerice imate plak u krvnim žilama, estrogen može još više začepiti arterije i pojačati rizik za zdravlje srca. U takvom i nekim drugim slučajevima hormonalna se terapija ne preporučuje ženama u kasnim 50-ima ako imaju povišeni kolesterol, puše ili imaju povijest nekih ozbiljnijih bolesti poput raka dojke.
Mit: Menopauza uništava libido
Ovaj je mit napola točan jer se zapravo ne radi o uspavanom libidu već problemu sa suhoćom vagine zbog pada estrogena. Zbog toga je ženama odnos jako nelagodan, ali to se može riješiti uz lubrikate.
Mit: Menopauza i višak kilograma idu ruku pod ruku
Poznato je da ulaskom u menopauzu kilogrami idu teže dolje, a tako ih je lako nakupiti. Menopauza je općenito životno razdoblje u kojem se žena mora posebno posvetiti zdravu načinu životu, a to podrazumijeva tjelesnu aktivnost i uravnoteženu prehranu, a onda se ni kilogrami neće gomilati tako lako.