KRVNA SLIKA

Možda ste anemični, a da to ni ne znate

03.03.2016 u 07:27

Bionic
Reading

Možda vam se čini kao da ste uvijek umorni? Vjerojatno to pripisujete užurbanom životnom ritmu, no možda je problem u nečem drugom – možda ste slabokrvni

Anemija je simptom, a ne bolest

Crvena krvna zrnca imaju važan posao – prenose kisik širom organizma. Ako ste slabokrvni, to znači da vam je broj crvenih krvnih zrnaca premalen ili da ona u sebi nemaju dovoljno hemoglobina (proteina bogatog željezom zbog kojeg je krv crvena).

Anemija je poput temperature – znak da nešto nije u redu s organizmom. Zaraza neke vrste najčešće je krivac za temperaturu, no anemija može imati niz različitih uzroka.

Najjednostavniji je razlog za slabokrvnost nedostatak željeza u organizmu . Ako je u tome problem, trebate samo povećati unos hrane bogate željezom.

Većina ljudi nije ni svjesna svoje anemije

Umor je jedan od znakova anemije, no u početku svakako ne mora biti izražen. Anemija s vremenom može postati ozbiljan problem i izazvati nemoć, kao i izraziti umor. To je zato jer srce mora raditi jače kako bi nastavilo pumpati zadovoljavajuću količinu krvi koja dovodi kisik tamo gdje je potreban.

Ostali znakovi anemije su vrtoglavica, glavobolje, gubitak osjeta u ekstremitetima, niska tjelesna temperatura, blijedost, pojačan rad srca, bolovi u prsima, razdražljivost te teškoće s disanjem.

Anemija je češća kod žena, no ozbiljnija kod muškaraca

Slabokrvnost je prilično česta kod žena zbog menstruacije ili trudnoće, no ne bi se ne bi trebala zanemarivati. Kod muškaraca je slabokrvnost uvijek znak zdravstvenog problema.


Vegetarijanci ne moraju nužno biti slabokrvni

Meso nije jedini izvor željeza. Sve zeleno povrće, kao i grah, leća, tofu te voće poput grožđica ili marelica mogu biti kvalitetan izvori željeza. Naravno, crveno meso, perad, riba, jaja i mliječni proizvodi znatno su bogatiji željezom.

Ako prehrani dodate brokulu, naranče, jagode ili bilo što bogato vitaminom C, to će pojačati unos željeza iz namirnica koje jedete.

Kava ometa apsorpciju željeza

Svi oni koji pretjeruju s kavom otežavaju unos željeza. Ako uzimate tablete sa željezom po preporuci liječnika, nemojte piti kavu barem sat, dva nakon njih.

Nemojte se sami liječiti

Internet je brz i jednostavan izvor informacija, no kad je zdravlje u pitanju, najpametnije je posavjetovati se s liječnikom, a ne donositi zaključke na temelju nekoliko pročitanih članaka. Na primjer, uzimanje željeza u obliku tableta može biti opasno ako nemate manjak tog elementa u tijelu.

Liječnik će vam izvaditi krv i u laboratorijskom nalazu vidjeti ako nešto nije u redu s njom. Nemojte se sami napamet liječiti.

Anemija može uzrokovati neobične porive

Zabilježeno je da mnoge žene vole žvakati led kad su slabokrvne. Druge pak imaju potrebu kušati pepeo od cigareta ili žvakati karton. No dobra je vijest ta da takvi neobični porivi nestaju čim željezo u krvi skoči natrag na normalnu razinu.