zlata vrijedni savjeti

Njega kose nakon pedesete: Kako postići da bude gušća, zdrava i ponovno sjajna?

01.07.2022 u 20:26

Bionic
Reading

Zahvaljujući trendu ne bojanja kose te puštanja prirodnih, sivih pramenova da budu vidljivi koji je zavladao u svijetu poznatih i slavnih, njega kose za žene starije od 50 godina nikada nije bila na većem vrhuncu. Proizvoda koji nude povratak zdrave kose je sve više, a pronaći pravi način njegovanja tijekom radikalnih hormonalnih promjena i stresnih razdoblja koje starenje donosi ponekad nije tako lako

To je neizbježno: kako vrijeme prolazi, kosa se postupno počinje mijenjati. S promjenom same teksture i gustoće kose važno je promijeniti i način na koji je njegujete. Naime, kosa s 20 ili 30 godina ima sasvim drugačije potrebe od one sa 50. Za Vogue tri stručnjaka za njegu kose otkrivaju što se točno događa s kosom kako stari i što možemo učiniti kako bi je učinili otpornijom te postigli punije, mekše i sjajnije pramenove.

'Pojavljuje se pojačano opadanje i sporiji rast kose, više kovrčavosti i suhoće, smanjen volumen i gubitak pigmentacije u pramenovima kose, a to pak rezultira pojavom više sijedih i bijelih dlačica,' objašnjava Debra Lin, stručnjakinja za kosu i glavna znanstvenica brenda za njegu kose Better Not Younger.

Osim izravnih učinaka starenja, na mnoge žene u snažnoj mjeri utječe i prelazak u menopauzu što se obično događa između 45. i 55. godine. ' Hormonalne promjene povezane s menopauzom mogu utjecati na proizvodnju sebuma, što može dovesti do povećane suhoće i lomljivosti vlasišta. A tu je i potencijalno povećanje osjetljivosti na DHT (dihidrotestosteron), što može biti povezano sa stanjivanjem kose i gubitkom kose uslijed smanjenja razine estrogena smanjuje,' dodaje doktorica Lin.

Bridgitte Hill, certificirani trihologinja i osnivačica Root Cause Scalp Analysis, naglašava kako čak i najmanja promjena u hormonima može dovesti do kroničnih i teških promjena na vlasištu. 'U slučaju kada ne provodimo odgovarajuću njegu ili održavanje vlasišta s godinama, na vlasištu, koje također stari, dolazi do propadanja folikula dlake. Koža na vlasištu prolazi kroz slične promjene kao i koža na licu,' objašnjava Bridgitte Hill.

Kako kosi vratiti snagu i potaknuti rast?

Kada je u pitanju zdravlje kose, važno je razmišljati holistički, uzimajući u obzir njegu vlasišta, zaštitu vlasi i osiguravanje pravilnih prehrambenih navika. Pravilna i redovita njega - čišćenje, piling i hidratacija – bitni su u bilo kojoj dobi, a posebno kad starimo. 'Kosa je produžetak vlasišta. Što stabilnije održavate mikrobiom vlasišta i kožnu barijeru, to će bolje ono funkcionirati, a smanjiti će se šanse za pojavu neželjenih stanja vlasišta i gubitak kose,' kaže Hill.

Kako biste uklonili nakupine nečistoće (kao što je nakupljanje prirodnih ulja i proizvoda za oblikovanje kose) vlasište nježno masirajte vrhovima prstiju ili četkom i po potrebi očistite nježnim šamponom. Budući da kosa s godinama postaje poroznija, što može potaknuti veću lomljivost, Gaby Longsworth, stručnjakinja za kosu i osnivačica bloga o prirodnoj kosi Absolutely Everything Curly, preporučuje izbjegavanje šampona sa sulfatima koliko god je to moguće. Naime, oni uzrokuju i pogoršavaju kovrčavost, suhoću i žutilo sijede kose.

Za pomlađivanje vlasišta vrlo koristan može biti lagani serum. Za dodatnu vlagu i zaštitu, dodavanje laganog, hidratantnog tretmana koji se ne ispire može pomoći popraviti i zagladiti kutikulu. Ali zapamtite: u ovom slučaju manje je doista više. Stručnjaci su složni - budite nježni prema svojoj kosi i tjemenu , nemojte ih preopteretiti proizvodima.

Ako, po uzoru na poznate dame, poput španjolske kraljice Letizije, glumica Sarah Jessice Parker i Helen Mirren i Salme Hayek ili pak Andie MacDowell koja sa sjedim pramenovima doista blista, odlučite prigrliti i ponosno istaknuti svoje sijede pramenove, dobro je imati nekoliko stvari na umu. Važno je fokusirati se na ono što imate i izvući najbolje iz toga. Kemijske boje čine kosu krhkom i sklonom lomljenju, tako da će prirodnije djelovanje pomoći u zadržavanju njezine duljine i debljine, uz održavanje zdravijeg vlasišta. Prehrana, uz dobar izbor namirnica i dodataka prehrani, također ima važnu ulogu jer će pomoći u opskrbi potrebnim tvarima, esencijalnim vitaminima i mineralima te energijom za zdravu kosu. Hrana bogata željezom, cinkom, vitaminom C, B vitaminima i omega-3 najčešće se povezuje s jačom i dužom kosom.

Kraljica Letizia
  • Kraljica Letizia
  • Kraljica Letizia
  • Kraljica Letizia
  • Kraljica Letizia
  • Kraljica Letizia
Kraljica Letizia Izvor: Profimedia / Autor: Atilano Garcia/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Vratite joj volumen i živahnost; Najbolji način oblikovanja kose koja sijedi

Sijede vlasi imaju više prostora na kutikuli I zbog toga će molekule regeneratora prodrijeti brzo i u većim količinama, napominju stručnjaci. Sukladno tome, ako imate tanku ili prorijeđenu kosu preporučljivo e izbjegavati ili vrlo oskudno koristiti koncentrirane regeneratore i tretmane koji se ne ispiru. 'Previše nakupljanja proizvoda otežat će kosu i uzrokovati da se ona zalijepi za vlasište, zbog čega će kosa izgledati još tanja', dodaje Gaby Longsworth.

Po pitanju postizanja većeg volumena, nisu svi proizvodi s tom namjenom dobar izbor.'Kosa koja stari često je lomljiva, suha i tanka, što znači da proizvodi koji postižu volumen hrapavom kutikulom i isušivanjem kose mogu takvu kosu učiniti lomljivijom,' upozorava doktorica Lin. Kao dobru alternativu potražite proizvode dizajnirane baš za vaš tip i teksturu kose koji su također lagani te neće ostaviti kosu ravnom ili nalik slami.

Naravno, sijedu kosu može se toplinski oblikovati, no prilikom korištenja tih uređaja valja biti na oprezu. Naime, toplina može opteretiti vlasi i uzrokovati oštećenja, posebno kada se nanese izravno na mokru kosu. Prema savjetu stručnjaka, preporučljivo je nježno sušenje ručnikom ili korištenje fena na niskoj temperaturi sa sprejom za zaštitu od topline kako bi se kosa u što većoj mjeri zaštitila od topline.