LJUBAVNA KRIZA

Oprez, ovo su tihe ubojice svake veze

16.09.2017 u 12:28

Bionic
Reading

Svaka veza ima svoje padove i uspone, a parovi koji uspješno prebrode krizu, na dobrom su putu ostvarivanja kvalitetnog odnosa

Autor knjige 'Why Can't You Read My Mind?' dr. Jeffrey Bernstein, američki psihijatar s dugogodišnjim iskustvom, ističe da je bitno na vrijeme prepoznati znakove koji pokazuju da su se nad vaš odnos nadvili tamni oblaci.

Jedan od najboljih pokazatelja su negativne misli o partneru koje naziva tihim ubojicama svakog ljubavnog odnosa.

Partneri koje negativne, toksične misli sve više zaokupljaju, imaju osjećaj da je njihova ljubav izgubila na intenzitetu te da se polako udaljavaju, međutim, još uvijek ne pomišljaju na prekid.

Udaljavanje započinje kad u razgovoru više ne govorimo kako smo 'mi' već 'ja' ili 'ti'- u ovoj se fazi osobe u vezi počinju osjećati vrlo usamljeno te više ne uživaju u društvu svog partnera/partnerice.

Kad se parTneri više ne vide kao par, veza je gotova. To su oni parovi koji kažu da se više osjećaju kao cimeri koji samo dijele životni prostor, a ne kao i blizak par.

Koje su to opasne misli u svakoj vezi na koje treba pripaziti?

  1. Mislite da partner stalno sve radi pogrešno i non stop ga kritizirate
  2. Sve što napravi vaš partner/partnerica doživljavate kao potpunu katastrofu ('Pretjerala je s trošenjem ovoga mjeseca i sad smo na dobrom putu prema bankrotu').
  3. Zamka glagola 'trebaš': Jedan partner pretpostavlja da će onaj drugi znati ispuniti jednu ili više njegovih potreba - samo zato što bi on ili ona trebali znati o kojoj se potrebi radi. ('Trebao/la bi znati koliko mrzim posao, iako svi kažu kako je to velika životna prilika).
  4. Prozivanje partnera zbog njegovih mana: Neprimjereno etiketiranje partnera i zanemarivanje njegovih pozitivnih osobina te koncentriranje na negativnosti, ubojica je svake veze. ('Neorganiziran/a si').
  5. Opasna igra pripisivanja krivnje: Nepravedno i neracionalno okrivljavanje partnera za sve probleme u životu. (Ti si jedini krivac što je moj život užasan'.)

Bernstein upozorava kako je bitno na vrijeme uočiti ovakve pojave kako bi se veza uspjela spasiti.

Što trebamo napraviti za vezu?

Najvažnije je biti odlučan u potrazi za pozitivnim osobinama i ponašanjem partnera kako bismo uspjeli prevladati opasne 'otrovne' misli koje prijete svakom odnosu.  

Sretni parovi koji se ne opterećuju toksičnim mislima, imaju bolji i zdraviji način razmišljanja jedni o drugima. Upravo takav način razmišljanja omogućuje parovima poboljšati komunikaciju, riješiti probleme i probuditi romantiku.

Zvuči malo čudno, ali da, pravi temelj za sretan odnos može se izgraditi samo na jednom mjestu - u vašem umu. Ako pak osjećate DA se u vašem odnosu stvari i dalje razvijaju u smjeru kojim niste zadovoljni, bit će potrebno puno truda s obje strane, pa čak i razgovor sa stručnjakom koji može pomoći spasiti vezu.

Ako vaš partner odbija suradnju i ne želi ništa poduzeti, a vi radite sve što je u vašoj moći, vjerojatno se nažalost morate pomiriti s time da je veza osuđena na propast. Ipak, nekad je bolje zatvoriti jedno poglavlje života i krenuti dalje, savjetuje Bernstein.