Brojne slavne ljepotice, uključujući Mirandu Kerr i Rosie Huntington-Whiteley, posljednjih tjedana zagovaraju takozvano četkanje na suho ili suho četkanje - dobro poznati beauty trend koji je tek nedavno zaživio u svijetu, a koji ima brojne blagodati, počevši od meke i glatke kože pa do uklanjanja vidljivog celulita i sprječavanja urastanja dlačica. Pojam 'četkanje na suho' proširio se i na TikToku, a svi koji su isprobali ovu nesvakidašnju beauty tehniku oduševljeni su rezultatima
Slično kao i klasičan piling, četkanje suhog tijela ima brojne prednosti - uklanja mrtve stanice kože, potiče cirkulaciju i smanjuje problem uraslih dlačica, no ono što je žene najviše privuklo ovoj beauty tehnici jest njena moć u borbi protiv celulita s kojim muku muči većina iz svih dobnih skupina.
Odakle potječe tehnika suhog četkanja?
Tehnika suhog četkanja već je stotinama godina jedna od omiljenih spa metoda u Skandinaviji, Rusiji i Turskoj. Međutim posljednjih godina proširuje svoj utjecaj i u druge krajeve svijeta, pa tako i kod nas.
Što je suho četkanje?
Poželjno je s vremena na vrijeme provesti detoksikaciju organizma. Najčešće to radimo iznutra zaboravljajući da možemo detoksicirati organizam i putem našeg najvećeg organa – kože. S ciljem čišćenja organizma i izvana i iznutra osmišljena je još jako davno tehnika suhog četkanja. Što je zapravo suho četkanje?
Ovom se metodom uspješno otklanja stari i suhi površinski sloj kože. Međutim osim što se koristi kako bi koža bila nježna, njegovana i glatka, ono ostavlja dubinske tragove, odnosno dobrobiti za cijeli organizam.
Koje su prednosti suhog četkanja?
Suho četkanje tako pomaže u borbi protiv celulita, uklanja mrtve stanice kože, ostavljajući kožu mekom i glatkom, jača imunitet, pomaže u pravilnom radu žlijezda i lučenju hormona, poboljšava cirkulaciju, potiče probavu, oblikuje mišiće, a tijelo rješava viška vode i toksina. Najbolje od svega je to što je tehnika suhog četkanja jednostavna i lako primjenjiva u svakom domu.
'Ako imate slab protok krvi u vezivnom tkivu, ono će nabubriti i rastegnuti se, dopuštajući masnoći da se izboči, što je posljedica nama vidljivog celulita. Suho četkanje tijela, koje se naziva i četkanje kože, pomaže s vremenom razbiti te masne naslage, ostavljajući noge glađima, čvršćima i zategnutijima. Treba imati na umu to da neće u potpunosti ukloniti celulit, ali razliku ćete zasigurno primijetiti', rekla je dr. Marilyn Glenville, nutricionistica i autorica brojnih knjiga o zdravlju.
Suho četkanje tijela također pomaže u limfnoj drenaži. Limfni sustav - koji se sastoji od organa, limfnih čvorova, kanala i žila - glavni je dio tjelesnog imunološkog sustava koji pomaže u uklanjanju bakterija, toksina i patogena iz našeg tijela. Većina limfnih žila koje čine vaš limfni sustav nalazi se tik ispod kože. Kao takvo, suho četkanje tijela svakog jutra pomaže stimulirati limfni sustav, pomažući vašem tijelu da se prirodno detoksicira, jačajući imunološki sustav i smanjujući osjetljivost na bolesti.
Ako imate osjetljivu kožu i otkrijete da vam piling za tijelo ostavlja kožu bolnom, nadraženom i otečenom, tada je izvrsna alternativa četkanje tijela na suho. To je zaista učinkovit način uklanjanja odumrlih stanica, što će vašu kožu dugoročno učiniti mekšom te će lakše upijati aktivne sastojke iz krema i seruma koje svakodnevno koristite.
Također, suho četkanje tijela može spriječiti urastanje dlačica koje muči mnoge žene. Kako? Redovito četkanje pomaže otkloniti nakupljene odumrle stanice kože i samim time čisti začepljene pore, glavne krivce za urastanje dlačica.
Kako pravilno očetkati tijelo?
Za suho četkanje najprije trebate nabaviti potreban alat, odnosno četku. Preporučljivo je koristiti četku s čekinjama od prirodnih, a ne sintetičkih materijala. Osim toga, baš kao što nije poželjno obavljati suho četkanje četkom s pregrubim vlaknima, ni previše mekana vlakna nisu dobra jer umanjuju efekt ovog tretmana. Svakako nabavite četku s dovoljno dugačkom drškom kako biste mogli iščetkati i leđa koja često ostaju zaboravljena.
Suho četkanje poželjno je raditi svaki dan prije tuširanja. Kako bi imalo smisla, odnosno kako biste osjetili sve njegove dobrobiti, potrebno ga je pravilno raditi. Tako za početak valja znati da je suho četkanje kombinacija kružnih i ravnih pokreta koji započinju od stopala, i to u smjeru prema srcu. Dakle ravnim dugačkim i pokretima četkajte noge od stopala prema gore.
Prijeđite zatim na ruke od šaka prema ramenima. Leđa četkajte odozgor prema dolje, a trbuh kružnim pokretima odozdo prema gore. Na taj će se način limfa usmjeriti prema srcu. Četkanje u suprotnom smjeru se ne preporučuje jer može uzrokovati dodatno opterećenje vena i limfnih čvorova. Četkanje treba biti nježno, nipošto s prejakim pritiskom, a ovu tehniku nije preporučljivo primjenjivati na oštećenim mjestima, na mjestima na kojima imate neku iritaciju ili osip, kao ni na intimnom području. Suho četkanje može se primjenjivati na licu, ali za njega vam je onda potrebna četka s još mekšim čekinjama ili ručnik.
Sam postupak suhog četkanja može trajati između 10 i 15 minuta, ovisi od osobe do osobe. U slučaju da metodom suhog četkanja nastojite, recimo, razbiti celulit, onda se samo na tom području možete zadržati 10-ak minuta.
Što nakon suhog četkanja?
Kako bi se uklonile sve odumrle stanice kože, nakon suhog četkanja potrebno je istuširati se. Tuširanje je preporučljivo završiti toplo-hladnim ciklusima. Pustite tako na pet sekundi vruću vodu, pa na pet sekundi hladnu. Ponovite to tri puta, a tuširanje završite hladnom vodom. Koristi ovog rituala primijetit ćete već nakon mjesec dana. Međutim kako biste malo začinili svoju tehniku suhog četkanja, za vrijeme tuširanja napravite i blagi piling.