Bulgur je žitarica karakteristična za kuhinju Srednjeg istoka, na kojem se tradicionalno koristi u prehrani, a popularan je diljem svijeta zbog svoje teksture, ali i okusa
Bulgur je usitnjena pšenica koja je bogatija vitaminima i mineralima u odnosu na rafiniranu, kod koje prilikom obrade dolazi do uklanjanja mnogih poželjnih sastojaka. Nizak udio masti, visok udio vlakana i bogatstvo minerala čine bulgur jako dobrim prehrambenim izborom.
On pritom smanjuje rizik od nastanka žučnih kamenaca na način da netopljiva vlakna u njemu pomažu da hrana prođe puno brže kroz crijeva, reduciraju sekreciju žuči i tako smanjuju resorpciju triglicerida i kolesterola.
Ima visok udio kompleksnih ugljikohidrata, umjeren udio proteina i vrlo malo masti. U odnosu na druge žitarice, bulgur je bogatiji proteinima, čime daje produljeni osjećaj sitosti ako je u nerafiniranom stanju. Žitarice obično nisu bogate kalijem i željezom, no bulgur sadrži značajnu količinu da zadovolji dnevne energetske potrebe.
Bulgur je osobito bogat manganom, neophodnim za normalnu funkciju mozga i živčanog sustava, te magnezijem i kalcijem. Kao i pšenica, sadrži gluten pa ga osobe intolerantne na njega trebaju jesti u manjoj količini ili neko vrijeme u potpunosti izbjegavati.
Ovdje iz vlastite prakse želim naglasiti da nije samo bitna prisutnost glutena u namirnicama da izazove nepoželjne učinke na organizam, već i izvor (vrsta namirnice) kroz koju se gluten unosi.
Za većinu osoba bulgur predstavlja lakše probavljivu namirnicu, kratko se priprema i dobra je zamjena za kruh u svakodnevnoj prehrani. U ajurvedi se najviše preporučuje ljudima konstitucije Vata.
Rižoto od bulgura
Potrebni sastojci:
5 žlica maslinovog ulja
luk srednje veličine
3 češnja češnjaka
1,5 šalica kuhanog bulgura
poriluk, nasjeckan
2 šalice povrća (mrkva, grašak, šparoge)
150 g kozjeg sira
papar – crni u zrnu
umak od soje – oko 3 žlice
voda za podlijevanje
Način pripreme
Na maslinovu ulju pirjajte luk, češnjak i poriluk oko 3 minute, dodajte bulgur i vruću vodu da se prekrije te kuhajte oko 5 minuta.
Dodajte mladi grašak, narezane šparoge i mrkvu na ploškice, nastavite kuhati i podlijevati vrućom vodom još oko 8 minuta, dok se ne skuha odnosno dok ne postane mekan.
Na kraju dodajte kozji sir, papar i soja sos te sve dobro promiješajte.