Hrvatska zaostaje za EU u liječenju multiplog mijeloma, zloćudne bolesti krvi koja pogađa sve više ljudi, a u Hrvatskoj su dostupne tri od 11 novih terapija, upozorili su iz Udruge MijelomCRO u povodu Međunarodnog dana multiplog mijeloma i akcije koja se održava na Cvjetnom trgu.
Multipli mijelom je drugi najčešći rak krvi u svijetu, a čini oko jedan posto svih vrsta raka. Bolest je teško dijagnosticirati zbog nespecifičnih simptoma poput bolova u kostima, umora, slabosti i sklonosti infekcijama. U Hrvatskoj se svake godine dijagnosticira oko 150 novih slučajeva, a sve češće obolijevaju i mlađi pacijenti.
Akcija na Cvjetnom trgu
Akciju na Cvjetnom trgu organizira udruga MijelomCRO u suradnji sa studentima Medicinskog fakulteta i oboljelima kako bi građane upoznala sa tom bolesti i važnosti rane dijagnoze.
'Multipli mijelom je još uvijek neizlječiv, ali nove terapije značajno produljuju i poboljšavaju život. Ipak, u Hrvatskoj su dostupne samo tri od 11 novih terapijskih mogućnosti koje se koriste u EU', upozorava Mira Armour, direktorica Udruge MijelomCRO. Dodaje da za maksimalnu učinkovitost tih terapija pacijenti trebaju imati pristup dnevnim bolnicama, kojih u Hrvatskoj kronično nedostaje.
Inovativni lijekovi daju bolje rezultate, ali zahtijevaju česte odlaske u bolnice. Zbog toga su nam nužne bolje organizirane dnevne bolnice, kako bi put liječenja bio manje stresan za pacijente, navodi predsjednica udruge.
Više od tisuću oboljelih u Hrvatskoj
Prema podacima Registra za rak HZJZ-a incidencija i smrtnost od multiplog mijeloma u Hrvatskoj je u u porastu, što nas svrstava u gornju polovicu europskih zemalja. Zbog inovativnih terapija preživljenje je sve bolje, pa trenutno u Hrvatskoj živi više od tisuću osoba s ovom dijagnozom, kaže voditelj Odjela za maligne bolesti HZJZ-a Mario Šekerija.
No, iako se situacija s dostupnošću lijekova u Hrvatskoj popravila u posljednjih nekoliko godina, specijalistica interne medicine i hematologije u KBC-u Zagreb Sandra Bašić Kinda kaže kako neki ključni oblici terapije i dalje nisu dostupni pacijentima.
'Još uvijek nemamo pristup staničnoj terapiji, bispecifičnim protutijelima i CAR-T staničnoj terapiji, iako su zahtjevi za bispecifična protutijela već predani HZZO-u, ali su odbijeni', rekla je Bašić Kinda s i dodala kako je ta terapija već dostupna u 17 europskih zemalja.