Zašto u svijetu niču novi zidovi?

Poklanjamo knjigu 'Doba podjela'

26.01.2022 u 11:26

Bionic
Reading

Diljem svijeta grade se novi zidovi. Ponovno jačaju nacionalistički pokreti i politika identiteta

U posljednjih desetak godina podignute su tisuće kilometara zidova koji iznova oblikuju naš politički krajobraz i koji mnogo govore o međunarodnoj politici, ali i o sve dubljim podjelama i nestabilnostima unutar samih nacija. Kako bismo shvatili suvremene trendove i zbivanja u svijetu, trebamo shvatiti i ono što nas je dijelilo u prošlosti i ono što nas dijeli danas.

Nakon bestselera „New York Timesa“ U okovima geografije, Tim Marshall, ugledni britanski geopolitički novinar i stručnjak za diplomatska pitanja, napisao je Doba podjela, novu knjigu u kojoj problematizira temu dubokih i kompleksnih društvenih podjela koje se manifestiraju podizanjem fizičkih barijera – zidova. Ova intrigantna povijesna, geopolitička i društvena analiza odvažno i detaljno raščlanjuje slijed povijesnih pogrešaka koje će u nadolazećim godinama promijeniti svijet.

U izdanju nakladničke kuće Znanje, hrvatski prijevod Doba podjela potpisuje Karlo Nikolić, a naslov je dostupan u svim većim knjižarama i na webshopu znanje.hr po cijeni od 129 kn.

VIŠE O NASLOVU

U svijetu je oduvijek bilo zidova, od Kineskoga i Hadrijanova do Berlinskoga zida. I dok se nekoć cijela zajednica povlačila iza zidina da se zaštiti od prijetnji, danas iza njih trajno boravi tek manjina. Trend življenja u ograđenim zajednicama ponovno se počeo javljati tijekom 20. stoljeća i otad priča napreduje; u 21. stoljeću podignute su tisuće kilometara zidova i ograda. Najmanje 65 svjetskih zemalja podiglo je barijere duž svojih granica, a pola od onih nastalih nakon Drugoga svjetskog rata izgrađeno je u posljednja dva desetljeća. Za nekoliko bi godina samo u Europi moglo biti više kilometara zidova nego na vrhuncu Hladnoga rata; započelo je odjeljivanjem Grčke i Makedonije, Makedonije i Srbije, Srbije i Mađarske, a zatim su druge zemlje nastavile niz: Slovenija se počela ograđivati na granici s Hrvatskom, Austrijanci su zagradili Sloveniju, Švedska je postavila barijere na granici s Danskom kako bi zaustavila imigrante, a Estonija, Latvija i Litva na granici s Rusijom grade obrambene utvrde. Ti nam zidovi mnogo govore o međunarodnoj politici, ali i o dubljim podjelama i nestabilnostima u samoj strukturi Europske unije i njezinih brojnih nacija.

Suvremeni svijet podijeljen je na mnogo načina: rasno, vjerski, politički, materijalno. U Europi pukotine iz prošlog desetljeća ne prijete samo europskom jedinstvu nego, u nekim zemljama, i samoj liberalnoj demokraciji. Kina se suočava s podjelama između bogatih i siromašnih koje je toj zemlji donio kapitalizam, a jednako tako vatrozidom se štititi od utjecaja sa Zapada – i to je ono što će definirati njezinu budućnost. Sjedinjene Američke Države zidom na granici s Meksikom, čiju je izgradnju zagovarao bivši predsjednik Trump, pokušale bi zaustaviti migrantski val s juga, što korijene ima u strahu mnogih Amerikanaca od promjene demografskog stanja u SAD-u.

Kako bismo shvatili današnja zbivanja u svijetu, trebamo shvatiti i ono što nas je dijelilo u prošlosti i što nas dijeli danas. Razmatrajući situaciju u Kini, SAD-u, Izraelu i Palestini, na Bliskom istoku, Indijskom potkontinentu, u Africi, Europi i Ujedinjenom Kraljevstvu, Tim Marshall stvara intrigantno djelo o jednom od najvećih problema s kojim se suočava svijet.

RECENZIJE

„Zanimljiv, čitak i informativan tekst prožet korisnim i aktualnim zapažanjima“ - prof. dr. sc. Hrvoje Gračanin, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

„Sve se više zidova gradi na nacionalnim, lokalnim i globalnim granicama, a Tim Marshall približava čitatelju te fenomene sustavno, na jedinstven ali i jednostavan i razumljiv način.“ - izv. prof. dr. sc. Marta Zorko, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

„Dobro tempiran i uzbudljiv uspon po zidovima povijesti.“ - prof. dr. sc. Peter Frankopan, britanski povjesničar, autor knjige Putovi svile

O AUTORU

Tim Marshall (1959.) vodeći je britanski stručnjak za vanjsku politiku s dugogodišnjim izvjestiteljskim stažem. Bio je urednik za diplomatska pitanja Sky Newsa, a prije toga radio je za BBC i radio LBC/IRN. Izvještavao je iz 40 zemalja i pratio sukobe u Hrvatskoj, Bosni, Makedoniji, na Kosovu, u Afganistanu, Iraku, Libanonu, Siriji i Izraelu. Pisao je i za novine, uključujući Times, Sunday Times, Guardian, Independent i Daily Telegraph. Autor je nekoliko svjetskih bestselera, među ostalim: U okovima geografije; Doba podjela; Shadowplay: The Overthrow of Slobodan Milosevic (Igra sjena: Rušenje Slobodana Miloševića). Njegov blog Foreign Matters (Vanjska pitanja) bio je u užem izboru za nagradu Orwell 2010. godine. Pokretač je i urednik stranice TheWhatandtheWhy.com.

Prijevod: Karlo Nikolić, ISBN: 978-953-360-384-1, Cijena: 129,00 kn

Čitateljima tportala darujemo jedan primjerak knjige 'Doba podjela', a dobitnik je Branko Kobali.