KAO U ZNANSTVENOJ FANTASTICI

Pronađite svemirske krajolike na našem planetu

23.11.2012 u 09:02

Bionic
Reading

Crvene rijeke i pustinje, zasljepljujuće bijeli krajolici, litice koje se kovitlaju poput kore od naranče... Ne, to nisu prizori iz filmova znanstvene fantastike, već zemaljska čuda prirode koja će vas zadiviti i ostaviti bez daha

I najbolji je dio to što do njih ne morate putovati svemirskim brodom, premda ih je većina na udaljenim kontinentima pa put do njih i nije baš jeftin.

Salar de Uyuni, Bolivija

Najveća slana pustinja svijeta proteže se na više od 10.000 četvornih kilometara u jugozapadnoj Boliviji nadomak vrha Anda. Ovaj jedinstveni zasljepljujuće bijeli krajolik nastao je isušivanjem jezera prije 30 tisuća godina. Ako se ovdje nađete u kišnoj sezoni, od siječnja do ožujka, nećete naići na zasljepljujuću bjelinu, nego najveće ogledalo svijeta koje nastaje kada voda prekrije naslage bijele soli.

Čokoladna brda, Filipini
Lokalna legenda kaže da su ova neobična brda na filipinskom otoku Bohol nastala od suza diva koji se zaljubio u lokalnu djevojku. Znanstveno objašnjenje ovog geološkog fenomena mnogo je manje romantično (iako znanstvenici nisu mogli doći do zaključka o njihovu porijeklu). Ime Čokoladnih brda potječe od njihove smeđe boje zimi, a ljeti su zelenkasta. Bez obzira, više od 1.200 stožastih brda različite visine svakako vrijedi vidjeti.

Rio Tinto, Španjolska
Ovo ime doslovno znači Crvena rijeka i naziv uopće nije pogrešan. Rijeka izvire u andaluzijskoj planini Sierra Morena, a osim boje, pažnju privlači i obala koja na dijelovima izgleda zaista kao na Marsu. Razlog je kombinacija rijetke bakterije, niskog udjela kisika i tisućljetno eksploatiranje zlata, srebra i bakra koji se ovdje vadi od 3.000 godina prije Krista. Rijeku i okoliš je zbog njihove sličnosti s Marsom istraživala i NASA.

Prolaz divova, Sjeverna Irska

Istražujući sjeveroistočnu obalu Sjeverne Irske, naići ćete na prizor koji će vas zadiviti – uz obalu se proteže 40 tisuća spojenih bazaltnih stupova nastalih vulkanskom erupcijom prije 50 do 60 milijuna godina. Raznih su visina, od posve malih do 12-metarskih stupova, a neki su dijelovi dobili imena poput Divovskih orgulja, Divivske čizme, Saća, Pastirskih stuba i slično.

Točkasto jezero, Kanada
Ovo jedinstveno jezero možda je i najpsihodeličnije mjesto na svijetu. Tijekom toplijih mjeseci voda u ovom jezeru ispari ostavljajući prstene koji tvore neobične oblike. Visoka razina minerala poput kalcija i magnezija, u kombinaciji sa srebrom i titanom, vodi daju plavi, zeleni ili čak žuti odsjaj. Jezero je sveto za starosjedilačko stanovništvo, a legenda kaže da minerali vodi daju ljekovita svojstva.

Otok Socotra, Jemen
I dok su ostala mjesta na ovom popisu jedinstvena zbog krajolika, arhipelag Socotra u Indijskom oceanu poseban je zbog svoje specifične endemske flore koja ga čini potpuno drukčijim od svih mjesta na svijetu. Čak 250 biljaka pronađenih na ovom otočju ne raste nigdje drugdje, a među njima je i najpoznatije lokalno drvo poznato kao 'Zmajevo krvavo drvo'. Njezine krošnje nalik letećim tanjurima otoku daju poseban vanzemaljski izgled. Zbog izoliranosti, na otocima su očuvane i razne endemske vrste ptica.

Glečer Perito Moreno, Argentina
Jedan od najpoznatijih patagonijskih glečera, osim što još uvijek raste, jedinstven je po svojoj veličini i posebnom plavičastom odsjaju leda. U krajnjoj točki širok je pet kilometara, a uzdiže se i do 74 metra iznad površine jezera Argentino. Kako je udaljen tek dva sata vožnje autobusom od grada El Calafate, nedaleko od granice s Čileom, turistički obilasci organiziraju se svakodnevno.

Nacionalni šumski park Zhangjiajie, Kina
Visoki vapnenački stupovi u ovom parku možda će vam izgledati poznato, jer su navodno poslužili kao inspiracija za izmišljeni svijet Pandora iz znanstveno fantastičnog hita 'Avatar'. Oko tri tisuće kamenih stupova, među kojima najviši prelazi tisuću metara, nastajali su erozijom  milijunima godina. Posebnost parka je i 157 vrsta drveća koji ovom području daju još čarobniji dojam.

Pustinja Simpson, Australija
Australija je velika zemlja s mnogo ekstrema, no ništa nije poput pustinje Simpson smještene u sredini kontinenta. Razlog je to što je pijesak koji prekriva područje od gotovo 180 tisuća kvadratnih kilometara - crven. Boja dolazi od željeza oksidiranog u pijesku, a boja mu se mijenja od svijetlo roze do zagasito crvene.