Nakon što je jučerašnji potres probudio Zagrepčane, a u kojem su mnogi ostali i bez svojih domova, strah za svoje bližnje dobio je novu, dodatnu dimenziju, uz postojeći strah od zaraze koronavirusom
Poliklinika za zaštitu djece i mladih pripremila je infografike za pomoć djeci i mladima u ovim stresnim uvjetima u kojima je najvažnije biti smiren i ne paničariti.
Pružanje podrške vrlo je bitno, a ono što može odmoći je pregledavanje i/ili širenje senzacionalističkih informacija iz neprovjerenih izvora te širenje negativnih emocija.
Osim samog traumatskog događaja (potresa), nalazimo se u kriznoj situaciji zbog koronavirusa, tjeskobni smo kao zajednica. Upute za samozaštitu od potresa i koronavirusa činile su se kontradiktorne (ostanite doma/izađite) pa je to stvorilo dodatnu konfuziju.
Kako si možemo pomoći?
Brigom za osnovne potrebe (tako da jedemo, pijemo, da smo na toplom), kada imamo potrebu - dijeljenjem emocija s bližnjima, pružanjem podrške jedni drugima, vraćanjem uobičajenim aktivnostima, onom što nas inače opušta, pravovremenim informiranjem i praćenjem uputa institucija...
Što može odmoći?
Pregledavanje i širenje lažnih i/ili senzacionalističkih informacija iz neprovjerenih izvora, validiranje 'normalnosti' svojih i tuđih emocija i reakcija na 'nenormalne' uvjete i okolnosti, zagovaranje već raširenih ideja o tome da smo kažnjeni, da nas čeka i nešto gore - nitko nije kriv i moramo se usmjeriti na podršku umjesto na okrivljavanje.